1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

İlk Türk astronotun uçuşu ertelendi! İşte yeni tarih

İlk Türk astronotun uçuşu ertelendi! İşte yeni tarih
İlk Türk astronotun uçuşu ertelendi! İşte yeni tarih
0

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın yer alacağı Ax3 uzay misyonu ertelendi. Olumsuz hava koşulları ve SpaceX’in planlamalarındaki değişiklik nedeniyle Ax3’ün 17 Ocak 2024 tarihinde başlayacağı belirtildi.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uçuşu 17 Ocak’a kaldı

Alper Gezeravcı, Axiom Space şirketinin gerçekleştireceği Ax3 misyonuyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek. SpaceX’in Falcon 9 ‎roketiyle fırlatılacak ekipte dört kişi olması planlanıyor. Gezeravcı da uzay istasyonunda 14 gün kalarak Türkiye’nin ilk uzay görevini gerçekleştirmiş olacak.

Ancak yapılan açıklamaya göre, hava koşulları ve SpaceX’in fırlatma takvimi nedeniyle misyonun tarihi 17 Ocak’a ertelendi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı, “İlk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı Ax3 Misyonu, olumsuz hava koşulları ve SpaceX
planlamalarındaki değişiklik nedeniyle 17 Ocak 2024’e ertelendi” ifadelerini kullandı.

Ertelenen görev, Türkiye’nin uzay tarihine geçecek kadar önemli bir adımı temsil ediyor. Gezeravcı, Türkiye’nin ilk astronotu unvanıyla uzay yolculuğuna çıkacak. 17 Ocak 2024 tarihine kadar hazırlıkların süreceği de bildirildi.

Alper Gezeravcı kimdir?

2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’de dünyaya gelen Alper Gezeravcı, 21 yıldır Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapan bir F-16 pilotu. Hava Harp Okulu’ndan Elektronik Mühendisi olarak mezun olan Gezeravcı, yüksek lisansını ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü Harekat Araştırması bölümünde yaptı.

falcon 9 roketi rekor kiran 18 gorevine firlatildi1

Peki, siz ilk Türk astronot ve uçuşu hakkında ne düşünüyoruz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/ilk-turk-astronot-ucusu-ertelendi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir