Cumhurbaşkanı müjdeyi verdi: İngiliz tipi uçak gemisi geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Cumhurbaşkanı müjdeyi verdi: İngiliz tipi uçak gemisi geliyor!

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram öncesi yaptığı bir konuşma sırasında sanayi şirketlerine seslendi. Türkiye’nin savunma sanayii alanında kaydettiği ilerlemeye dikkat çeken Erdoğan, İngiltere ve ABD tarafından kullanılanlar gibi tam boy uçak gemisi yapılacağını söyledi.

TCG Anadolu sonrası tam boy uçak gemisi yapılacak!

Yapımına ilk olarak 2014 yılında başlanan TCG Anadolu’nun (L-400) inşası Sedef Tersanesi tarafından tamamlandı ve suya indirildi. Yapılan testlerin ardından elektronik sistemlerin montajına başlandı. Bu yıl sonuna kadar da hizmete girmesi planlanıyor.

tam boy uçak gemisi
TCG Anadolu

Fakat TCG Anadolu aslında bir uçak gemisi değil. Bazı jet motorlu uçakların belli koşullarda iniş-kalkış yapmasına olanak sağlayan kısa ve eğimli bir pisti bulunan amfibi hücum gemisidir. Yani birincil amacı savaş sırasında bir bölgeye Kara Kuvvetleri’ne ait araçların ve askerlerin çıkartmasını yapmaktır. Ayrıca bu operasyonu hava araçlarıyla da destekler.

Öte yandan 2023 itibariyle projesine ve ardından yapımına başlanması beklenen tam boy uçak gemisi ise amfibi özelliklerini barındırmayacak. Bunun yerine içerisinde en az 2 veya 3 filo (en az 12-18 adet) jet savaş uçağı barındıracak. Tabii denizde seyir halindeyken de komutası altında olan diğer fırkateynler ile birlikte yol alacak.

tam boy uçak gemisi

Bu sayede Türkiye’nin kara ve deniz sınırları dışında -askeri kara ve hava üssümüzün olmadığı bölgelerde- görev yapabilecek. Örneğin bir savaş durumunda veya operasyon sırasında, dünya üzerindeki herhangi bir bölgede TCG Anadolu ve diğer gemilerimizle birlikte hareket ederek, hem kara hem deniz hem de hava sahasının güvenliğini sağlayacak.

Tabii şu anda bahsi geçen bu geminin tamamen yerli imkanlarla mı yoksa bir işbirliği ve ortaklık çerçevesinde mi geliştirilip yapılacağı bilinmiyor. Ayrıca olası teknik özellikleri ve kullanılabilecek platformlarda belirsiz. Ancak Hürjet, MİUS/KIZILELMA, Milli Muharip Uçak ve tüm İHA-SİHA’ların kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/ingiliz-tipi-tam-boy-ucak-gemisi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir