İngiltere Türkiye’den 50 İHA satın aldı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

İngiltere Türkiye’den 50 İHA satın aldı!

0

Ülkemizde Savunma Sanayii yatırımları ve dünya kalitesinde üretim yapan şirket sayısı her geçen gün artıyor. Bugün ise Gebze Teknik Üniversitesi DronePark’ta geliştirilen ve Fly Bvlos Technology ile Maxwell Innovations ortaklığı ile üretilen JACKAL İHA İngiltere’ye ihraç edildi. İşte JACKAL İHA özellikleri…

JACKAL İHA özellikleri

Türkiye ile İngiltere arasındaki Savunma Sanayii işbirliği giderek artıyor. Tabii bununla birlikte devlet düzeyinde yapılan anlaşmalar özel sektöre de pek çok imkanın kapısını aralıyor. Bu doğrultuda Fly Bvlos Technology ile İngiliz Flyby Technology arasında yapılan anlaşma çerçevesinde ilk etapta 5, toplamda ise 50 adet JACKAL İHA İngiltere’ye ihraç edilecek.

JACKAL İHA tasarımı ve özellikleri ise aslında bizlere Bayraktar DİHA platformunu anımsatıyor. Çünkü her iki hava aracı da dikey iniş kalkış yapabiliyor. Fakat JACKAL’a baktığımızda İHA kanatlarına sahip helikopter benzeri bir yapıda olduğunu görüyoruz.

JACKAL’ın dikey iniş kalkış yapmasını sağlayan 8 adet pervanesi olduğunu görüyoruz. Bunlar 2’şerli bir şekilde aracın 4 köşesine konumlandırılmış durumda. İniş ve kalkış gerçekleştikten sonra ise uçaklarda olduğu gibi yatay bir şekilde hareket edebilmesi için de 2 adet türbinli motoru bulunuyor.

Fly Bvlos Technology tarafından paylaşılan özelliklere baktığımızdaysa bu İHA’nın yaklaşık 130 kilometrelik bir menzili olduğunu görüyoruz. Azami yük taşıma kapasitesi ile 15 kg kadar. Yani Bayraktar DİHA’da bulunan elektro optik kamera ve lazer işaretleme benzeri sistemler kullanılabilir. Tabii askeri amaçlar dışında da gözetleme ve çeşitli görevleri yerine getirebileceğini belirtelim.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/ingiltere-turkiye-jachal-iha-ozellikleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir