1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Intel CEO’su çip krizinin ne zaman biteceğini açıkladı

Intel CEO’su çip krizinin ne zaman biteceğini açıkladı
Intel CEO’su çip krizinin ne zaman biteceğini açıkladı
0

Teknoloji dünyasını küresel çapta etkileyen yarı iletken çip krizi, düşünülenden daha kötü durumda olabilir. Daha önce çip sorunlarının 2023’e kadar süreceğini söyleyen Intel CEO’su Pat Gelsinger, fikrini değiştirmiş gibi duruyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger’ın yeni açıklamasına göre, çip krizinin bitişi 2024’e kadar uzayabilir. Çin’de yeniden patlak veren Covid-19’dan Ukrayna’daki savaşa kadar yeni sorunlar ortaya çıkması pazarı zorlamaya başladı.

Intel yöneticisi çip krizinin bitişi için 2024’ü işaret etti

Geçtiğimiz gün CNBC’ye konuşan Intel CEO’su Pat Gelsinger, yarı iletken sorunuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. CEO Gelsinger, daha önceki 2023 tahminlerinin 2024’e sürüklediğini dile getirdi. Bu tahmine rağmen Gelsinger, Intel’in çip krizine karşı “iyi bir konumda” olduğunu ifade etti.

intel ceo bitcoin madenciligi elestirisi

Özellikle otomotiv sektörünü etkileyen çip krizinin, Intel için olumlar sonuçlar yarattığı ortaya çıktı. 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin kazanç raporunu açıklayan Intel için çip pazarı oldukça “iyi durumda”. CEO Gelsinger rapora ilişkin açıklamada, yıllar sonra bir ilki başarmaya çok yakın olduklarını söyledi.

“Arizona, New Mexico ve Ohio’daki duyurularımızı takiben, yakın zamanda Avrupa’da, mevcut operasyonlarımızın yanı sıra Fransa ve Almanya’daki yeni yatırımlarımızı da kapsayan bir dizi yatırımı duyurduk. Bu yatırımlar Intel’i gelecekteki büyümeyi karşılayacak şekilde konumlandırıyor.”

Intel, ilk çeyrek sonuçlarında toplam gelirinin yıllık yüzde 7 düşüşle 18,4 milyar dolar olduğunu ve net gelirinin ise yüzde 141 artarak 8 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

intel 54 milyar dolara rakip yonga ureticisini satin aldi 0 EfP5I1tj

İşlemci, ekran kartı ve oyun konsolları çip krizinden etkilenen en yüksek kategorilerden bazıları oldu, ancak stoklardaki durum yavaş yavaş düzelmeye başlamış gibi görünüyor. Yine de ağ yongası şirketlerinin önemli bir çip sıkıntısı yaşadığını belirtmek gerekiyor.

Peki siz Intel tarafından çip krizi için gelen açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

https://shiftdelete.net/intel-ceo-cip-krizi-bitisi-2024

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir