1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

iPhone 16 OLED Panelleri Mikro Lens Teknolojisi Kullanabilir

iPhone 16 OLED Panelleri Mikro Lens Teknolojisi Kullanabilir
iPhone 16 OLED Panelleri Mikro Lens Teknolojisi Kullanabilir
0

Apple tarafından 12 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek olan iPhone 15 serisinin lansmanına doğru geri sayım sürerken şimdiden iPhone 16 hakkında iddialar ortaya atılmaya devam ediyor. Son olarak The Elec, gelecek yılın iPhone 16 modellerinin OLED ekranlarında güç tüketimini potansiyel olarak azaltmak için mikro lens teknolojisinin kullanacağını ileri sürmüş durumda.

Kore merkezli kaynağa göre, Apple ekran tedarikçileri Samsung ve LG, OLED panellere mikro lens dizileri (MLA) uygulamayı teklif etti ancak teknolojinin Apple’ın dikkate alması gereken hem artıları hem de eksileri mevcut.

MLA, panelin içinde dahili yansımaları azaltan milyarlarca mercekten oluşan tek tip bir desen kullanarak çalışıyor. Bu lensler, panelin içinden geriye doğru yansıyan ışığın yolunu ekrana doğru çevirerek aynı güç tüketimini korurken algılanan parlaklığı artırmaya veya geleneksel OLED panellere kıyasla daha az güç tüketirken parlaklık seviyelerini korumaya hizmet edebiliyor.

Diğer taraftan MLA ön parlaklığı artırmak için ışığın yolunu düzleştirirken bazı kullanım durumlarında yan parlaklığı da azaltabiliyor. Bu da kullanıcı açısından ekranın görüş alanını daraltıyor. Apple’ın hoşuna gitmeyecek bir diğer konu da OLED panellere MLA uygulanmasının üretim maliyetini artıracak olması. Bir diğer sorun ise iki tedarikçi tarafından geliştirilen malzeme setlerinin farklı olması ve her ikisinin de hala Apple’ın standartlarının altında olduğunun söylenmesi.

Apple’ın kararı OLED malzeme setinin verimliliğinin şu an ile 2024’ün ikinci yarısında “iPhone 16” seri üretiminin başlayacağı zaman arasında artırılıp artırılamayacağına bağlı gibi görünüyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir