1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Bunu kimse beklemiyordu: Yerli İHA, SİHA’ya dönüştü!

Bunu kimse beklemiyordu: Yerli İHA, SİHA’ya dönüştü!
Bunu kimse beklemiyordu: Yerli İHA, SİHA’ya dönüştü!
0

Ülkemizde Savunma Sanayii yatırımları ve dünya kalitesinde üretim yapan şirket sayısı her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yılın nisan ayında Gebze Teknik Üniversitesi DronePark’ta geliştirilen ve İngiltere’ye ihraç edilen JACKAL İHA, bugün yeni silah sistemine kavuştu. Artık füze ateşleyebiliyor. İşte Jackal SİHA ve yeni özellikleri…

Yenilenen Jackal SİHA, artık İHA avlıyor!

Türkiye ile İngiltere arasındaki savunma sanayii işbirliği birçok alanda devam ediyor. Bu durum özel sektöre de pek çok imkanın kapısını aralıyor. Bu doğrultuda Fly Bvlos Technology ile İngiliz Flyby Technology arasında yapılan anlaşma çerçevesinde toplam 50 adet JACKAL İHA İngiltere’ye ihraç edildi ve teslimata başlandı.

Fakat şirket bununla yetinmeyerek elindeki teknolojiyi geliştirdi. insansız mini helikopter formundaki Jackal İHA, SİHA’ya dönüşerek füze ateşleyebilen, bu sayede de İHA’dan helikopterlere kadar birçok tehdit unsuruna karşı etkili hale geldi.

Hürjet, F-16 ile yan yana ilk uçuşunu gerçekleştirdi: İşte o anlar!

Hürjet, F-16 ile yan yana ilk uçuşunu gerçekleştirdi: İşte o anlar!

Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim ve yakın hava desteği için geliştirilen uçağı Hürjet, ilk uçuş testini tamamladı.

JACKAL’ın teknik özelliklerine baktığımızda dikey iniş kalkış yapmasını sağlayan 8 adet pervanesi olduğunu görüyoruz. Bunlar 2’şerli bir şekilde aracın 4 köşesine konumlandırılmış durumda. İniş ve kalkış gerçekleştikten sonra ise uçaklarda olduğu gibi yatay bir şekilde hareket edebilmesi için de 4 adet türbinli motoru bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl paylaşılan özelliklerine baktığımızda bu SİHA’nın yaklaşık 130 kilometrelik bir menzili olduğunu görüyoruz. Azami yük taşıma kapasitesi ise 15 kg kadardı. Ancak yapısal değişiklikler ile iki adet LMM Atıcı Sistem hava aracının gövdesine entegre edilerek taşıma kapasitesi 2+ katına çıkarıldı.

jackal siha lmm fuze atesliyor 2

Zaten bir adet LMM’in sisteme getirdiği ek yük 13 kg kadar. 1,3 m uzunluğa ve 6 km’ye varan menzile sahip bu füzeyle geçtiğimiz ekim ayından beri testlerin yapıldığı ve İngiltere’ye olan ihracatın da testlere katılan mühendis ekibinden tam not almasından sonra gerçekleştiği belirtiliyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/jackal-siha-lmm-fuze-atesliyor

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir