James Webb Uzay Teleskobu’ndan en net görüntü geldi!
 1. Anasayfa
 2. Haber

James Webb Uzay Teleskobu’ndan en net görüntü geldi!

0

James Webb Uzay Teleskobu‘nun geçen yıl Aralık ayında fırlatılmasından bu yana mühendisler, teleskobun donanımını yerleştirmek, ardından yansıtıcılarını ve ekipmanlarını hizalamak için çalışmalarını sürdürüyorlardı.

Şimdi ise aylarca süren süreç tamamlandı ve teleskobun tamamen hizalandığı doğrulandı. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, Webb’in tüm araçlarının netlik kontrolünü gösteren, hepsinin net ve düzgün odaklanmış olduklarını ortaya koyan bir görüntü paylaştı.

James Webb Uzay Teleskobu göreve hazır!

Tüm hizalamaların yapıldığı ve net görüntülerin alınmaya başlandığı teleskop yapılacak son kontrollerin ardından görevlerine başlayacak. James Webb Uzay Teleskobu‘nun Orta Kızılötesi Aracı (MIRI), Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam), Yakın Kızılötesi Spektrograf (NIRSpec) ve Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf/İnce Kılavuz Sensörü (NIRISS/FGS)’dan oluşan ekipmanları son testlerden geçecek.

James Webb Uzay Teleskobu

Avrupa Uzay Ajansı, teleskoptaki son çalışmaların ardından bir açıklama yaptı:

Her bir cihazın görüş alanındaki odaklanmış yıldızların mühendislik görüntüleri, teleskopun tamamen hizalanmış ve odakta olduğunu gösteriyor. Bu test için Webb, Samanyolu’nun küçük bir uydu gökadası olan Büyük Macellan Bulutu’nun bir bölümüne odaklandı ve tüm gözlemevinin sensörlerine yüz binlerce yıldızdan oluşan yoğun bir alan sağladı. Burada gösterilen görüntülerin boyutları ve konumları, Webb’in her bir cihazının teleskopun odak düzlemindeki göreli düzenini gösterir, her biri gökyüzünün birbirine göre hafifçe kaymış bir bölümünü işaret ediyor.

Dört farklı cihazın kontrolü her birinin aynı hedeflere yönlendirilmesi ile yapıldı. Sonuçların ise mühendislerin umduğundan bile daha iyi olduğu açıklandı. Yüksek derecede görüntü kalitesi sağlandığı belirtilirken, teleskobun görüntü boyutu için mümkün olan maksimum ayrıntı miktarını yakaladığı vurgulandı.

Son kontroller yapılıyor!

Hizalamalar tamamlandıktan sonra ekip artık her bir cihazı sırayla kontrol etmeye başlayacak. Bu işlem, cihazların bilim operasyonlarına hazır olduklarından emin olmak için maske ve filtre gibi parçaları yapılandırmak ve kontrol etmekten oluşuyor. Teleskobun bir hedeften diğerine hareket ederken sabit bir sıcaklıkta kaldığını kontrol etmek gibi gerekli bazı son teleskop kalibrasyon işlemleri de yapılacak. Bütün bunlar yapıldıktan sonra, teleskobun bu yaz bilim operasyonlarına başlaması planlanıyor.

İlerleyen günlerde çok daha etkileyici görüntülerle karşılaşmayı bekliyoruz. Peki siz James Webb Uzay Teleskobu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/james-webb-uzay-teleskobu-goreve-hazir

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir