Dünyanın en hızlı mobil RAM’i sahneye çıkıyor!
 1. Anasayfa
 2. Donanım

Dünyanın en hızlı mobil RAM’i sahneye çıkıyor!

0

Mobil dünyada güçlü donanımıyla dikkat çeken LPDDR teknolojisi, ilk olarak 2009 yılında iPhone 3GS modeliyle karşımıza çıktı. SK hynix, bir önceki versiyona göre yüzde 13 daha yüksek performans sağlayan LPDDR5T’yi ocak ayında tanıttı.

LPDDR5T üretimi duyuruldu

Günümüzün mevcut en hızlı mobil DRAM’i olarak anılan LPDDR5T için kritik bir açıklama geldi. SK hynix, 16 gigabaytlık (GB) Düşük Güçlü Çift Veri Hızı 5 Turbo (LPDDR5T) üretimi gerçekleştirerek RAM paketlerini müşterilerine sağlamaya başladığını açıkladı.

LPDDR5T üretimi

SK hynix yaptığı açıklamada LPDDR5T’nin şimdiye kadar elde edilen en yüksek hız ile akıllı telefonların performansını en üst düzeye çıkarmak için en uygun bellek olduğunun altını çizdi. LPDDR5T 16 GB paketi, Ortak Elektron Cihaz Mühendisliği Konseyi (JEDEC) tarafından belirlenen 1,01 ila 1,12 V arasındaki ultra düşük voltaj aralığında çalışıyor. Ek olarak saniyede 77 GB veri işleyebildiğini belirtelim.

SK hynix, ocak ayındaki tanıtımında LPDDR5T’nin akıllı telefonların ötesine geçerek yapay zeka (AI), makine öğrenimi ve artırılmış/sanal gerçekliğe (AR/VR) doğru genişleyeceğini iddia etti. Şirket, müşterilere birden çok LPDDR5T yongasını tek bir yerde birleştiren 16 GB çoklu yonga platformu sağladığını belirtti.

LPDDR5T üretimi

Geliştirilen teknoloji, saniyede 15 FullHD filmin aktarılmasına eşdeğer olan saniyede 77 GB veri işleyebilecek kapasiteye sahip. Analistler, yeni teknolojinin 2024 yılında hayatımıza gireceğini tahmin ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/lpddr5t-uretimi-basliyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir