M3 Mac’ler Artık Sanal Windows 11 Destekliyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

M3 Mac’ler Artık Sanal Windows 11 Destekliyor

0

Apple’ın Mac bilgisayarlarda Windows çalıştırmaya yönelik resmi aracı Boot Camp, Apple Silicon işlemciler sonrasında kullanılamaz hale gelmişti. Bununla birlikte, ARM destekli Mac’ler için sanallaştırma yazılımları bulunuyor ve son olarak Microsoft, Windows 11 işletim sistemini M3 işlemci ailesiyle Apple bilgisayarlarda resmi olarak çalıştırmak için bir açıklamada bulundu.

Microsoft tarafından yayınlanan bir destek belgesine göre Mac kullanıcıları, Windows 11 için tasarlanmış bir bilgisayar satın almadıklarında Windows çalıştırmak istiyorlarsa iki seçeneğe sahipler: Windows 365 veya Parallels Desktop.

Microsoft, Parallels Desktop 18 ve 19 sürümlerinin Apple M1, M2 ve M3 işlemci aileleri tarafından desteklenen Mac’lerde ARM için Windows 11 ve Windows 11 Enterprise’ı çalıştırmaya resmi olarak yetkili olduğunu söylüyor. İşletim sistemi sanal bir makinenin içinde çalışabiliyor ve müşteriye multimedya teknolojileri, donanım hızlandırma, DirectX 12 ve daha fazlası dahil olmak üzere çoğu özelliğe erişim olanağı sağlıyor.

Aynı zamanda, çoğunlukla iç içe sanallaştırma desteğinin eksik olması nedeniyle bazı özellikler Parallels Desktop’ta mevcut değil. Bu nedenle, Android için Windows Alt Sistemini, Linux için Windows Alt Sistemini, Windows Sandbox’ı ve VBS olarak da bilinen Sanallaştırma Tabanlı Güvenliği kullanamıyorsunuz. Bu özelliklerden birine ihtiyacınız varsa Windows 365’i veya Windows 11’i yerel olarak çalıştırmak için tasarlanmış ayrı bir cihaz satın almanız gerekiyor. Son olarak Mac için Parallels Desktop, ARM için yapılmış 32 bit Windows uygulamalarını da çalıştıramıyor.

Mac için Parallels Desktop 19’un fiyatının standart sürüm için yıllık 99,99 euro veya Pro içinse 119,99 euro olduğunu belirtelim.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir