Mac ve PC rekabetinde kazanan belli oldu!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Mac ve PC rekabetinde kazanan belli oldu!

0

Çip krizi ve pandemi dahil birçok nedenden dolayı birçok alanda ciddi düşüşler yaşandı. Bunlardan birisi de bilgisayar sektörü. Son zamanlarda ufak bir toparlanma olsa da halen pandemi öncesi seviyelerin gerisindeki bu alanda hakimiyet kimin elinde? Counterpoint Research, son raporunda satış rakamlarını ve büyüme oranlarını paylaştı. Böylelikle merak edilen Mac mi PC mi sorusuna bir cevap geldi.

Mac ve PC satış rakamları ve büyüme oranları açıklandı

Teknoloji dünyasında yayınladığı can alıcı verilerle ön plana çıkan Counterpoint Research; herkesin merak ettiği Mac mi PC mi sorusuna verilerle yanıt verdi. Firma, son raporunda iki tarafın rekabetinde yeni bir aşamaya geçildiğini, Mac satışlarının arttığını ve PC satışlarının hızla azaldığını gözler önüne serdi.

Mac ve PC satış rakamları
Mac ve PC satış rakamları

Küresel PC satışları; 2021’in aynı dönemine kıyasla 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 4,3 oranında düştü. Öte yandan Apple, bu alanda yüzde 8’lik artış yaşadı ve 7,1 milyon Mac satışı gerçekleştirdi. Firmaya göre Apple’ın bu alanda başarıya ulaşmasının ardındaki en büyük neden M1 işlemcili MacBook modelleri. Bu sayede şirketin pazar payı yıllık bazda 100 temel puan arttı.

Tabii bu verilere bakarak Apple, PC pazarında en fazla satış yapan şirket demek imkansız. Zira Lenovo, bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,5’lik bir düşüş yaşasa da 18,2 milyon satış ve yüzde 23,1’lik pazar payıyla halen lider durumda. İkinci sıradaki HP de bu süreçte yüzde 16’lık bir düşüş yaşadı ve 15,9 milyon satışla yüzde 20,2’lik pazar payının sahibi oldu.

Mac ve PC satış rakamları
Mac ve PC satış rakamları

Counterpoint Research raporu, sektörün geneline bir düşüş trendinin hakim olduğunu gösteriyor. Bunun aksine Apple, yüzde 8’lik artışla satış rakamlarında olmasa da büyüme konusunda PC tarafına karşı ciddi bir hakimiyet kurdu diyebiliriz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, ilerleyen dönemlerde satış rakamlarında da Lenovo, HP ve Dell gibi devleri geride bırakabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

https://shiftdelete.net/mac-ve-pc-rekabetinde-kazanan-belli-oldu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir