1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Mars helikopterinin uçuşları ertelendi!

Mars helikopterinin uçuşları ertelendi!
Mars helikopterinin uçuşları ertelendi!
0

Mars’ı havadan gözlemlemek için tasarlanan Ingenuity, yaptığı uçuşlarla tarih yazmıştı. Ancak Mars helikopteri şu anda Mars’taki Jezero Krateri’nde havalanmadan bekliyor. Helikopterin bir süre daha bu şekilde kalacağı açıklandı.

Ingenuity bataryalarını doldurmak için dinlenmeye geçti

NASA yaptığı açıklama ile Mars helikopteri uçuşlarını birkaç hafta erteleyeceğini belirtti. Erteleme nedeni olarak ise Mars’taki toz ve kış mevsimi gösteriliyor. Buna göre havada uçuşan tozlar Ingenuity’nin görevini yapmaya engel olabilir. Ayrıca kış mevsimi yüzünden Ingenuity bataryalarını istediği kadar şarj edemiyor.

Çukur mu tepe mi? Mars fotoğrafları insanları ikiye böldü!

Güçlü, kontrollü uçuşun başka bir gezegende mümkün olduğunu kanıtlayan başarılı helikopter bir süre daha bu şekilde bekleyecek. Ingenuity, toz seviyelerinin düşmesinden sonra Ağustos ayının başlarında tekrar Mars’ı havadan izlemeye başlayabilir.

Bu süreçte Ingenuity’nin bataryalarını da şarj etmesi bekleniyor. Aslına bakarsak Mars helikopterinin de tatile çıktığını söyleyebiliriz. Tıpkı bizlerde olduğu gibi tekrar çalışmaya başlamadan önce sadece pillerini biraz şarj etme ihtiyacı duyuyor.

Ingenuity, Mars’a gönderilmesinden bu yana tüm beklentileri aşmış durumda. Mars helikopteri, Nisan 2021’deki ilk görevinden şimdiye kadar 29 uçuş kaydetti. Helikopter son olarak Perseverance ile daha iyi çalışabilmek adına 11 Haziran’da kendisine yeni bir uçuş gerçekleştirmişti.

NASA Ingenuity

Ingenuity verdiği bu mola ile yeni görevler için enerji depoluyor. Aynı zamanda da toz tehlikesinden kaçınıyor. Son haftalarda, tozun artması ve aşırı soğuk hava nedeniyle helikopter birçok zorlukla mücade etmek zorunda kaldı. Bu yüzden Ingenuity’nin sensörlerinden birinde de sorun yaşanmıştı.

Mars helikopteri yaşanan olumsuz hava koşullarının bitmesi ile birlikte uçuşlarına devam edecek. Peki siz NASA’nın Mars görevleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/mars-helikopterinin-ucuslari-ertelendi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir