1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Mercedes’teki bu yeni turkuaz ışık ne anlama geliyor?

Mercedes’teki bu yeni turkuaz ışık ne anlama geliyor?
Mercedes’teki bu yeni turkuaz ışık ne anlama geliyor?
0

Otomobil dünyasındaki yenilikleriyle ortaya çıkan Mercedes, bir yeniliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Kaliforniya ve Nevada’daki yetkililer, Mercedes-Benz’e yeni bir arabadan insana iletişim fikrini test etme izni verdi. Konsept bir Mercedes araçta denenen bu yeni iletişim yöntemi ise bir turkuaz ışık. Peki bu yeni turkuaz ışığın yanması ne anlama gelecek?

Mercedes turkuaz ışık sistemini resmileştirmek istiyor

Geçtiğimiz birkaç yılda gördüğümüz bazı konseptler dışında duygu ifade eden otomobillerden hâlâ biraz uzakta olsak da, Mercedes, gelişmiş kısmen otomatikleştirilmiş sürücü destek özelliğinin çalıştığını belirtmek için turkuaz renkli işaret ışıkları kullanacak. Yani araç otonom bir şekilde seyrederken sinyal verdiğinde turkuaz ışık, diğer araçlara otonom sürüşü belirtecek.

mercedes otonom surus turkuaz lamba

Mercedes’in Drive Pilot sistemi, SAE International’ın sınıflandırma sistemine göre Seviye 3 veya koşullu otomatik sürücü asistanı olarak bilinen sistemdir. Bu sistem, önceden haritalanmış sınırlı erişimli otoyollarda çalışmasına izin veren, sıkı bir şekilde kontrol edilen operasyonel tasarım alanına sahiptir.

Drive Pilot, ellerinizi ve gözlerinizi yoldan ayırmanıza olanak tanır. Bunun nedeni yalnızca 65 km/saat’e kadar hızlarda çalışabilmesidir; yüksek hızda seyir için tasarlanmamıştır. Daha düşük hız zarfı, Drive Pilot’un direksiyonundaki sürücüyü sürüş hakkında düşünme ve kontrolü devralma zamanı konusunda uyarması için yeterli süre olduğu anlamına gelir.

Araçlar bu şekilde daha fazla otonomluk kazandıkça diğer sürücülere niyetlerini bildirecek bir iletişim yöntemlerinin olması yararlı olacaktır. Konsept otomobiller bir süredir bu fikri araştırıyordu; yaya geçitlerini yansıtmak için farlarını kullanan veya otomobilin onları gördüğünü bir bisikletçiyle iletişim kurmak için dış panelleri kullanan veya sadece yakındaki herkese ifade veren otomobil demolarını gördük.

Bir fikir konseptten gerçeğe dönüştüğünde çoğu zaman olduğu gibi, uygulamadaki sonuç biraz daha az fütüristtir. Mercedes, far ve arka lamba gruplarındaki işaret lambaları ile yan ayna için turkuaz rengini seçtiğini çünkü rengin yol kullanıcılarının sürüş sırasında karşılaşabileceği diğer renkli ışıklardan yeterince farklı olduğunu söylüyor; araştırmalarla da en uygun rengin turkuaz olduğuna karar verildi.

mercedes otonom surus turkuaz isik

Otomotiv endüstrisi, rengi bir arabanın otonom sürüş yaptığını göstermenin bir yolu olarak resmi anlamda benimsemedi. Ancak SAE endüstrisi tarafından önerilen bir uygulamada tanımlanıyor. Mercedes, bir otomobilin otonom modda çalıştığını gösterecek şekilde rengi standartlaştırmaya kararlı olduğunu söylüyor.

Kaliforniya, ilk olarak önümüzdeki iki yıl boyunca Mercedes’e turkuaz ışıkları kendi test araçları filosunda kullanma izni verdi. Bunun yanında Nevada, otomobil üreticisinin bunları EQS ve S-Serisi sedanlar için 2026 model yılından itibaren araçlara eklemesine izin verdi.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

MercedesMercedes otonom sürüş

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/mercedes-otonom-surus-turkuaz-isik

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir