Rekabet artıyor: İşte Meta’nın VR donanım planı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Rekabet artıyor: İşte Meta’nın VR donanım planı

0

Meta, VR ve AR teknolojilerinin büyüleyici özelliklerini kullanıcılara göstermek için çalışmalara başladı. Şirket, 2 sene içerisinde Cambria, Funston, Stinson ve Cardiff olmak üzere dört farklı VR kulaklık ile kullanıcıların karşısına çıkacak.

Meta, bu yıl Project Cambria adını verdiği VR gözlüğünü tanıtacağını duyurdu. Quest Pro olarak kullanıcılara sunulacağı tahmin edilen model, Eylül 2022’de tanıtılacak.

Meta, 2024 yılına kadar dört farklı VR donanımı piyasaya sürecek

Android işletim sistemiyle çalışacağı belirtilen Cambria’nın 800 dolara satılacağı iddia edildi. Konu hakkında açıklama yapan Meta sözcüsü, “Geliştirdiğimiz cihaz, iddialardan daha yüksek maliyete sahip olacak.” ifadelerine yer verdi.

Meta, 2024 yılına kadar dört farklı VR donanımı piyasaya sürecek

Cambria modelinin üst versiyonu olan Funston ise 2024 yılında piyasaya sürülecek. Diğer iki model ise uygun fiyatlı VR donanım arayan kullanıcılara hitap edecek.

Stinson ve Cardiff modellerinin sırasıyla 2023 ve 2024 yılında tanıtılacağı belirtiliyor. Analistler, Meta’nın rakiplerinden önce hareket etmek istediğini, bu yüzden tanıtım tarihlerini erkene alabileceğinin altını çiziyor.

Yayınlanan rapora göre Meta, Stinson modelini Connect 2023 etkinliğinde duyuracak. 2023 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilecek etkinlikte tanıtılması beklenen Stinson, uOLED lensler ile kullanıcıların karşısına çıkacak.

Meta’nın kod adı Nazare ve Hypernova olan ilk iki çift AR gözlüğü 2024 yılına kadar piyasaya sürmeyi planladığını ortaya çıktı. Meta’nın önümüzdeki iki yıl içinde VR ve AR donanımı pazarında rekabeti artıracağı tahmin ediliyor.

Pico, Quest ile rekabet edebilmek için Neo 3 ve Neo 3 Pro modellerini tanıttı. Meta’nın VR planları hakkında soruları yanıtsız bırakan şirket sözcüsü, “Duyurulmamış ürünler ve gelecekteki yol haritamız hakkında yorum yapmıyoruz. Ne yazık ki sizlerle paylaşabileceğim herhangi bir bilgi mevcut değil.” dedi.

Yorum için Meta’ya ulaştık; bir sözcü bize, “Hakkında duyurulmamış ürünler veya gelecekteki yol haritası planları hakkında yorum yapmıyoruz, bu yüzden orada paylaşacak daha fazla bir şeyimiz yok” dedi.

Siz VR ve AR pazarındaki gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/meta-nin-vr-donanim-planlari-sizdirildi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir