1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Metaverse yine zarar etti: Batıyor mu?

Metaverse yine zarar etti: Batıyor mu?
Metaverse yine zarar etti: Batıyor mu?
0

Meta’nın büyük umutlar ile kurduğu ve kullanıcılar ile paylaştığı sanal dünya Metaverse açıkladığı mali rapora göre ciddi miktarda zarar etti. Zuckerberg’in sanal dünyaya girişini temsil eden Metaverse kullanıcılarına filmlerdeki gibi ikinci bir dünyayı vadediyor. Fakat ikinci gerçekliğin dünyasının son mali raporları pekte iç açıcı değil. İşte konuyla ilgili detaylar…

4 milyar dolarlık zarar!

Sosyal medya devi Meta dün 2023 yılının birinci çeyrek raporlarını açıkladı. Raporda Meta şirketine ait platformların kar zarar durumu yer aldı. Rapora göre Meta’nın en çok kullanılan platformları Instagram, Facebook ve WhatsApp 28,6 milyar dolar gelir elde etti. Meta elde edilen bu gelir ile birlikte 2022 yılının son çeyrek raporu yayınlandığında yaptığı tahminlerini tutturmuş oldu.

metaverse2

Ancak işler şirketin sanal zeka kısmı Metaverse için işler pekte iç açıcı değil. Açıklanan mali rapora göre şirketin Metaverse yatırımından sorumlu şirket Reality Labs 4 milyar dolar zarar etti. Şirket geçtiğimiz yılda pek karlı dönemler geçirmedi. Uzmanlar 2023 yılında da edilen zarar miktarının artarak devam edeceğini işaret ediyor.

Meta sosyal medyanın sahibi olmanın peşinde!

Meta sosyal medyanın sahibi olmanın peşinde!

Zuckerberg sosyal medya platformlarında tekelleşme hamlesine devam ediyor. Meta şimdiyse gözünü Twitter boşluğuna dikmiş durumda.

Meta CEO’su ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Konuşmasında yapay zekanın önemini vurgulaya Mark Zuckerberg Metaverse evreninin eski popüleritesini koruduğunu belirtti. CEO Zuckerberg Metaverse dünyasının hala etkisini kaybetmediğini popüleritesinin giderek artacağını da ekledi. Şirketin 2023 yılında uzmanların aksine karlılık oranını arttıracağını da ekledi.

Yapılan açıklamaysa maalesef kullanıcılar ve raporlar ile çelişiyor. Raporlar geçen yıldan beridir Metaverse evreninin zarar ettiğini ve her ne kadar sisteme kayıtlı kullanıcı sayısı artsa da aktif kullanıcı sayısının düştüğünü gösteriyor. Yani Metaverse giderek popüleritesini kaybediyor. Ayrıca şirket geçen yılın tüm çeyrekleri toplandığında 13,7 milyar dolar zarar etti.

Meta hisselerinde dev çöküş! 'Tren enkazı'na döndü

Zuckerberg’in Metaverse için inancı tam. Başarılı CEO bu dünyanın şu anda ettiği zararları kat ve kat büyük karlar ile kapatacağını ve ihtişamını koruyacağını düşünüyor. Tahminlerle her ne kadar bu durum çelişiyor olsa da Zuckerberg’in konuyla ilgili gizli bir planı olabilir. Ve bu planların başarısına inancı tam olabilir. İlerleyen günlerde bunu göreceğiz.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/metaverse-4-milyar-dolar-zarar-etti

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir