Metaverse karakteri nasıl oluşturulur?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Metaverse karakteri nasıl oluşturulur?

0

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik cihazları aracılığıyla 3 boyutlu sanal evrenler kurup burada vakit geçirebildiğimiz Metaverse, avatar ya da karakter olarak bilinen bir dijital kimliğimiz ile bizi var ediyor.

İlk olarak Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayımladığı bilimkurgu romanı Snow Crash’de ortaya çıkan Metaverse kavramının en büyük yatırımcılarının başında, AR ve VR cihazları üreten Oculus’u 2 milyar dolara satın alan Facebook (yeni adıyla Meta) geliyor. Peki Metaverse karakteri oluşturma işlemi nasıl yapılır?

Metaverse tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. SDN ofisinin arazisini kim satın aldı? İşte Metaverse arsa fiyatı sorgulama rehberi!

Metaverse karakteri oluşturma

Metaverse karakteri, esasında sizin sosyal medya gibi herhangi bir çevrimiçi ortamda sahip olduğunuz avatardır. Örneğin Snapchat’teki Bitmoji özelliği sayesinde yüzünüzü ince ayrıntılarına kadar modelleyerek kendi avatarınızı yaratabilirsiniz. Bitmoji’nin bir benzeri geçtiğimiz haftalarda Instagram uygulamasına da geldi.

Tek bir Metaverse karakteri oluşturma yöntemi yok. Ancak Ready Player Me uygulaması ile Metaverse tabanlı birçok platformda kullanabileceğiniz bir karakter yaratabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Öncelikle https://readyplayer.me/tr/avatar linkine tıklayarak Ready Player Me’ye giriş yapın. Vücut stilini seçin ekranında, karakterinizin cinsiyetini belirlemeniz gerekiyor.
 2. Bir sonraki aşamada, uygulamanın size benzeyecek bir Metaverse karakteri oluşturabilmesi için yüzünüzün doğal halini yükleyin. Fotoğrafsız da devam edebilirsiniz ancak karakterin özgün olması için bu önemli.
metaverse karakteri oluşturma
Oluşan karakterin ten rengi ve diğer özelliklerini değiştirebilirsiniz.
 1. Fotoğrafı yükledikten sonra, yüzünüze olabildiğince benzeyen bir Metaverse karakteri otomatik oluşacaktır. Burada ilk önce alttaki renk paletlerini kullanarak karakterinizin ten rengini belirlemelisiniz.
 2. Ardından sekme çubuğunda soldan ikinci düğmeye tıkladığınızda açılan bölümde çene yapısı, gözleri, burnu ve dudaklarını dilediğiniz şekilde yapılandırın.
Karakterin yüz hatlarını nasıl istiyorsanız öyle şekillendirin.
 1. Şimdi en önemli kısımlardan biri: kıyafet belirleme adımına geçiyoruz. Alt sekme çubuğunda soldan üçüncü düğmeye tıkladığınızda Ready Player Me’de yüklü birçok kıyafeti karakterinize giydirebilirsiniz.
 2. Kıyafet butonunun yanındaki saç simgesine tıklayarak oluşturduğunuz Metaverse karakteri için bir saç stili belirlemeyi de unutmayın.
 3. Soldan altıncı butona (göz işareti) tıklayarak avatarınızın göz bebeği rengini bile belirleyebilirsiniz.
Karakterin göz rengini de ayarlamayı unutmayın.

Karakteri kullanılabilir hale getirme

Metaverse karakteri oluşturma işlemi büyük ölçüde bitti. Avatarınızın fiziksel özelliklerini ayarladıktan sonra sağ üst köşedeki “Hub’a giriş” butonuna tıklayın. Sonradaki aşamada, eğer bir geliştiriciyseniz sağ alt köşedeki indirme butonuna tıklayarak avatarınızın .glb dosyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Sıradan bir kullanıcıysanız, işiniz sol taraftaki “Discover Apps” bölümüyle olacak. Burada karakteri kullanabileceğiniz, insanların birbirleriyle sanal bir evrende iletişim kurabilecekleri “VRChat” başta olmak üzere Metaverse tabanlı birçok uygulama yer alıyor. Bu uygulamaları Ready Player Me hesabınızla bağlamanız gerekiyor.

Oluşturduğunuz Metaverse karakterini uygulamalarla bağlayabilirsiniz.

Örneğin VRChat’i seçelim. “Connect avatar” butonuna tıkladığınızda, eğer yapmamışsanız öncelikle Ready Player Me’ye giriş yapmanız gerekecek. Açılan penceredeki “Sign in” düğmesine bastığınızda Instagram’a kayıt olur gibi bu uygulamaya da kayıt olabileceğiniz bir bölüme yönlendirileceksiniz.

Ardından “Discover Apps” bölümündeki uygulamalardan dilediğinizi seçip “Connect avatar”a tekrar bastığınızda, karakterinizi bağlamış olacaksınız. Metaverse karakteri nasıl oluşturulur? sorusuna bu rehberde yakından baktık. Takıldığınız bir nokta olursa yorumlar bölümünde veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir