1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Kullanıcısını kırmadı: Microsoft, 27 yıl sonra uygulamayı güncelledi

Kullanıcısını kırmadı: Microsoft, 27 yıl sonra uygulamayı güncelledi
Kullanıcısını kırmadı: Microsoft, 27 yıl sonra uygulamayı güncelledi
0

Microsoft’un 90’lı yıllarda denediği uygulama konseptlerinden biri olan 3D Movie Maker geri dönüyor. İlk olarak 1995’te piyasaya sürülen animasyon programı, 27 yıl sonra kullanıcıların karşısına açık kaynak kodlu şekilde çıkıyor.

Microsoft’un üç boyutlu render yeteneklerini göstermek için Windows 95’e dahil ettiği 3D Movie Maker; karakterleri, metinleri, müzikleri ve özel efektleri önceden tanımlanmış ortamlara yerleştirerek kısa filmler oluşturmaya olanak sağlıyordu. Microsoft yöneticileri, 1995’ten kalma bu programı yeniden erişime açtı.

1995’ten kalma 3D Movie Maker açık kaynakla geri geliyor

ABD’li yazılım devinin 1995 yılında Microsoft Kids bölümü tarafından geliştirilen 3D Movie Maker programı yeniden erişime açıldı. Uygulamanın açılması için isteklerini Twitter’dan yazan kullanıcılar, seslerini Microsoft yöneticilerine duyurmayı başardı.

Microsoft’un animasyon uygulaması; ses klipleri, 3D karakter modelleri, önceden oluşturulmuş arka planlar ve kısa müzik kliplerinden oluşan bir kitaplık ile sunuluyordu. Bundan dolayı her yaştan kullanıcının kendi animasyon filmlerini yapmasını mümkün hale getirdi.

Saniyede 6 ila 8 kare hızında 3D animasyon filmleri hazırlamaya fırsat tanıyan bu program, herkesin kendi bilgisayarında 1995 yılında çıkan Oyuncak Hikayesi’ni yapma fırsatı sundu.

Microsoft’un da belirttiği gibi, programı uyumluluk sorunlarıyla karşılaşma riski olmadan Windows 10 veya Windows 11’de çalıştırmak mümkün. Ayrıca 3D Movie Maker’a ait kaynak kodları da GitHub’da herkes tarafından kullanılabilir.

microsoft 3d movie maker acik kaynak 2

Yine de Microsoft’un bazı uyarılarda bulunduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Yazılım devi, açık kaynaklı şekilde paylaşılan bu projenin, modern donanım/yazılım ile tam olarak çalışamayacağı konusunda uyarıyor. Ayrıca geliştiricileri gerektiğinde kod üzerinde güncellemeler yapmaya çağırıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/microsoft-3d-movie-maker-acik-kaynak

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir