1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Microsoft’a kötü haber: Activision Blizzard anlaşması için karar verildi!

Microsoft’a kötü haber: Activision Blizzard anlaşması için karar verildi!
Microsoft’a kötü haber: Activision Blizzard anlaşması için karar verildi!
0

Microsoft, oyun sektöründe daha güçlü hale gelmek için planlarını oluşturdu. Activision Blizzard’ı satın alarak büyük bir adım atma hamlesi, Sony gibi pazardaki büyük rakipler tarafından rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle istenmiyor. Bir dizi mahkeme sürecinde olan satın alma işlemi hakkında karar verildi.

İngiltere, 68,7 milyar dolarlık Microsoft ve Activision Blizzard anlaşmasını engelledi

Geçtiğimiz ayların oyun dünyasında en çok konuşulan konularından birisi de Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alacağını duyurması oldu. Bu hamle sonrası oyun sektörü adeta çalkalanırken, Sony gibi şirketlerin de hisselerinde büyük düşüşler yaşandı. Hatta ihtiyaç sahibi ülkelere kredi gibi finansal fırsatlar sağlayan Dünya Bankası gibi kurumlar bile böylesine büyük bir anlaşmayı tasvip etmediğini duyurdu.

Microsoft ve Activision Blizzard

Rekabet ve Piyasalar Kurumu, anlaşmanın özellikle bulut oyun sektöründeki rekabete büyük bir darbe vuracağına kanaat getirdi. Kurum, anlaşmanın şirketlerden başka kimseye faydası olmayacağını söyledi. Microsoft ve Activision, karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Kurum başkanı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Bulut oyunlarının yeniliği ve tercihi yönlendirmek için özgür, rekabetçi bir pazara ihtiyacı var. Bu, en iyi şekilde, bulut oyunlarındaki mevcut rekabet dinamiklerinin işlerini yapmaya devam etmesine izin vererek başarılabilir.

Google’ın tahtı sallanabilir! Samsung telefonlara Microsoft dopingi

Google’ın tahtı sallanabilir! Samsung telefonlara Microsoft dopingi

New York Times’ın (NYT) raporuna göre Samsung, cihazlarında varsayılan arama motoru olarak Google yerine Bing’i tercih edecek.

Ne olmuştu?

Microsoft’un Activision Blizzard’ı rekor sayılabilecek bir rakama satın alacağını duyurması, doğal olarak düzenleyici kurumların da ilgisini çekti. Avrupa’daki denetçi kurumlar söz konusu satın alım işleminin sektörde haksız rekabete yol açabileceği gerekçesiyle inceleme başlattı.

Microsoft ve Activision Blizzard

Federal Ticaret Komisyonu, son günlerde sıklıkla tartışılan Microsoft’un Activision Blizzard tarafından geliştirilen oyunları diğer platformlara vermeyeceği yönündeki iddiaları araştırarak böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde rakip şirketlere nasıl zararlar verebileceğini inceliyor. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu, şu anda bu durum için olumsuz karar veren ilk kurum oldu.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/microsoft-activision-blizzard-anlasmasi-icin-karar-verildi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir