Microsoft CEO’sundan kafa karıştıran Windows açıklaması
 1. Anasayfa
 2. Haber

Microsoft CEO’sundan kafa karıştıran Windows açıklaması

0

Son yıllarda Windows işletim sistemi; Office 365, Azure ve Xbox gibi hizmetlerin ön plana çıkmasıyla Microsoft için geri planda kaldı. Bilgisayar pazarı günümüzde oldukça yavaş büyüdüğü için Microsoft da radarını mümkün olduğunca farklı hizmetlere çevirdi. Ancak Microsoft CEO’su, Windows’un hiçbir zaman göz ardı edilemeyecek bir “ücretli abonelik soketi” olduğunu söylüyor.

Windows, ücretli abonelikler için ‘soket’ görevi görüyor

Pandemi birçok kişiyi evden çalışmaya zorlayınca Microsoft, daha hafif sistem gereksinimlerine sahip olan Windows 10X planlarını rafa kaldırdı. Bunun yerine şirket, Azure bulut hizmetine ve video konferans uygulaması olan Microsoft Teams’e yöneldi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, yatırımcılar ile yaptığı görüşme sırasında, PC pazarının gücünü küçümsemediğini ve Windows’un bu pazarda nasıl bir rol oynadığına dikkat çekti. Nadella, Microsoft hizmetlerini daha fazla kullanıcıya sunmak için Windows’un bir “soket” görevi gördüğünü dile getirdi.

Windows 10 ve ücretsiz yükseltme olarak Windows 11’i bir ürün olarak görmeyen Microsoft, müşterilerine bu işletim sistemleri üzerinden erişebildiğine inanıyor. Ayrıca şirketin ana odağında şu anda bireysel müşteriler için Office 365 ve Xbox Game Pass, ticari müşteriler için Windows 365 bulunuyor.

“Pandemi sırasında keşfettiğimiz gibi PC, insanların hayatında çok önemli bir kategori olmaya devam ediyor ve eğer bir gerçek varsa, kullanım oranlarının arttığını söyleyebiliriz.”

windows alternatifleri

Microsoft’un 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin kazanç raporu da abonelik hizmetlerinin başarılı olduğunu gösteriyor. Şirket geliri 2021 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 18 artarak 49.4 milyar dolar oldu. Microsoft’un kârı ise geçen yıla göre yüzde 8 büyüyerek 16.7 milyar dolar seviyesindeydi.

Peki siz diğer ücretli abonelik hizmetleri ve Windows arasındaki bağlantı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/microsoft-ceo-windows-aciklamasi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir