Microsoft Edge’e VPN geliyor: Ancak sınırsız değil!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Microsoft Edge’e VPN geliyor: Ancak sınırsız değil!

0

Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısını teşvik etmek amacıyla geliştirdiği özelliklere bir yenisini daha ekledi. Halihazırda Opera’da da bulunan yerleşik VPN (sanal özel ağ) desteğinin yakında Microsoft Edge kullanıcılarına sunulacağını duyurdu.

Bir dönem Wikipedia’ya erişimin engellenmesiyle Türkiye’de bir hayli popüler olan VPN’ler genellikle yasaklı sitelere girmek için tercih ediliyor. Bu servisler, çeşitli programlar aracılığıyla kullanılabildiği gibi bilgisayara yerleşik olarak da kullanıcı adı ve şifre ile yüklenebiliyor. Bu anlamda VPN’in, tarayıcının bir parçası olması büyük kolaylık sağlıyor.

Microsoft Edge için VPN müjdesi

Cloudflare tarafından desteklenen Microsoft Edge Secure Network özelliği şu anda Microsoft Edge’in Dev kanalında kullanılabiliyor. Kararlı sürümü ise yakında piyasaya çıkacak. Kullanıcılar VPN’i aktif ettiklerinde hem yasaklı sitelere girebilecekler hem de konum gibi kişisel verilerini üçüncü taraf hizmetlerden koruyacaklar.

Microsoft, Secure Edge Secure Network özelliğini şu ifadelerle duyurdu:

Microsoft Edge Secure Network kullanırken, HTTP ile başlayan güvenli olmayan URL’lerde bile verileriniz güvenli bir bağlantı oluşturmak için Edge’deki şifreli bir tünel üzerinden yönlendirilir. Bu, bilgisayar korsanlarının paylaşılan bir genel Wi-Fi ağındaki tarama verilerinize erişmesini zorlaştırır.

Microsoft Edge Secure Network özellikleri

Çevrimiçi izlemeyi önlemeye yardımcı olur: Web trafiğinizi doğrudan Microsoft Edge ile şifreleyerek, internet servis sağlayıcınızın ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilgili ayrıntılar gibi göz atma verilerinizi toplamasını önlemeye yardımcı oluyor.

Konumunuzu gizli tutar: Microsoft Edge Secure Network, IP’nizi maskeleyen ve coğrafi konumunuzu benzer bir bölgesel adresle değiştiren sanal bir IP adresiyle çevrimiçi ortamda dolaşmanıza olanak tanımaktadır. Böylece göz atarken çevrimiçi izleyicilerin sizi takip etmesini zorlaştırır.

Microsoft Edge tarayıcıda VPN özelliğini kullanmak için Microsoft hesabına sahip olmanız ve oturum açmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise: özelliğin aylık 1 GB kota sınırıyla çalışması. Şirket kotayı hesabınızla eşleştiriyor ve her ayın sonunda temizleniyor. Kalkan simgesine tıklayarak ne kadar veri harcadığınızı görebilirsiniz.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/microsoft-edge-vpn-ozelligi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir