Microsoft’tan son çağrı: Lütfen Internet Explorer kullanmayın
 1. Anasayfa
 2. Haber

Microsoft’tan son çağrı: Lütfen Internet Explorer kullanmayın

0

Microsoft tarafından ilk olarak 2020 yılında iptal edileceği duyurulan Internet Explorer, yolun sonuna nihayet gelmiş gibi görünüyor. Kurumsal ortaklarına Internet Explorer uyarısında bulunan Microsoft, 15 Haziran tarihini hedef gösterdi.

Microsoft’un açıklamasına göre Internet Explorer 11, kullanımdan kaldırıldığı tarihten sonra açılamayacak ve yerini otomatik olarak Microsoft Edge’e bırakacak. Aslında Internet Explorer 11’den desteğini uzun süredir çeken Microsoft, yine de şirketlere hatırlatma yapmayı ihmal etmedi.

Internet Explorer 15 Haziran’da kapatılıyor

Microsoft, Internet Explorer 11 iptal edildiğinde şirket çalışanlarının sorun yaşamamasını sağlamak için kuruluşları e-posta ile son kez uyarmaya başladı. Microsoft, Internet Explorer’ın 15 Haziran 2022’de kapatılacağnı hatırlatarak, şirketlerden daha erken bir tarihte bırakmalarını istiyor.

Ancak bu iptal, Internet Explorer 11’in tamamen rafa kaldırıldığı anlamına gelmiyor. Microsoft Edge’e yerleştirilen IE Modu eski Internet Explorer özelliklerini desteklediğinden, web şirketleri Microsoft Edge kullanmayı tercih edebilir.

Microsoft, yeni tarayıcısı Microsoft Edge için tasarladığı yerleşik Internet Explorer modu (IE modu) aracılığıyla Internet Explorer tabanlı web sitelerini ve uygulamaları desteklemeye devam edecek. Yalnızca Internet Explorer 11’de çalışan siteler, “Sitenin Internet Explorer’da yeniden yüklenmesine izin ver” komutu aracılığıyla Microsoft Edge üzerinden erişilebilir olacak.

Tüm tarayıcılar içerisinde sadece Microsoft Edge’in IE Modu’na sahip olduğunu hatırlatalım. Bu yüzden Internet Explorer teknolojileri gerektiren sitelere erişim için Microsoft Edge kullanmak bir nevi zorunlu hale geliyor.

Internet Explorer’ın tercih edilme oranının pazarda çok düşük bir seviyeye gerilediğini de belirtmek gerekiyor. Tarayıcı istatistikleri tüm pazarın sadece yüzde 0,50’sinin IE kullandığını söylüyor. Edge, hem Windows 10 hem de Windows 11’de varsayılan tarayıcı olduğu için bu kadar düşük kalmasını doğal karşılıyoruz.

Peki siz Internet Explorer kapatılıyor hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/microsoft-internet-explorer-uyarisi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir