Evde oyun konsolu tamiri dönemi başlıyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Evde oyun konsolu tamiri dönemi başlıyor!

0

Büyük teknoloji şirketleri artık teknik servis ve onarım merkezlerinin yanı sıra müşterilerinin cihazlarını kendilerinin onarmasını da teşvik ediyor. Bu doğrultuda Samsung ile Apple’ın hemen ardından Microsoft da Onarımı Kendin Yap programını başlatıyor.

Microsoft da Onarımı Kendin Yap programını başlatıyor!

Microsoft en çok Windows işletim sistemi gibi yazılımlarıyla ön plana çıkıyor. Fakat şirket uzun bir süredir akıllı telefondan tabletlere kadar pek çok cihazı üretiyor. Hatta 2’si 1 arada tablet bilgisayarları ABD ve Avrupa’da oldukça yaygın bir şekilde kullanıyor. Son dönemde ise katlanır telefon ve tablet modellerini geliştiriyor.

Dolayısıyla tıpkı Apple ve Samsung’da olduğu gibi pek çok sayıda yetkili servisi bulunuyor. Bu yılın ilk çeyreğinde ise teknoloji şirketleri genel olarak müşterilerin evlerinde onarım yapmalarına olanak sağlamaya başladı.

İlk olarak Samsung’un bu adımı attığını gördük. Hemen ardından ise Apple, onarım kitini ve değişime uygun olan donanım parçalarını fiyatlarıyla birlikte tanıttı. Şimdi ise Microsoft, Onarımı Kendin Yap programına dahil olacağını açıkladı.

Microsoft, ürün sahiplerinin evlerinde kendi cihazlarını tamir etmelerini sağlamanın çevre için atık ve emisyon anlamında büyük bir etkisi olacağını söylüyor. Ayrıca bu kişiler için maliyetler de büyük ölçüde azalacak.

İngiltere merkezli Oakdene Hollins isimli bir şirketin yaptığı çalışmaya göre bir ürünü yenisiyle değiştirmek yerine evde kolay bir şekilde tamir edilebilir hale getirmek doğaya inanılmaz bir fayda sağlayacak. Hatta yalnızca potansiyel atık ve sera gazı emisyonlarında bile yüzde 92’lik bir azalma olacağı öne sürülüyor.

Tabii cihaz içerisindeki tüm parçaların onarım ve değişim işlemleri kişiler tarafından yapılamıyor. Çünkü yetkili servislerde bu iş için eğitim alan bazı özel çalışanlar bulunuyor. Dolayısıyla en sürdürülebilir onarım türü yetkili servisler olmaya devam edecek.

Fakat günümüz akıllı telefonlarının çoğu parçası lego gibi basit sök tak işlemlerine olanak sağladığı için büyük ölçüde kendi cihazlarımızın tamirini yapabileceğiz. Aynı şekilde Microsoft’un Xbox oyun konsollarının da bu plana dahil olacağı söyleniyor. Yani artık yaşadığımız herhangi bir problemde destek alarak kendimiz müdahale edebileceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/microsoft-onarimi-kendin-yap

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir