Microsoft, Yeni Bir Güncellemeyle Intel DirectX Hatasını Düzeltti
 1. Anasayfa
 2. Haber

Microsoft, Yeni Bir Güncellemeyle Intel DirectX Hatasını Düzeltti

0

Microsoft, Intel sürücülerindeki DirectX ile ilgili bir sorunu nihayet çözebildiğini ve Apphelp DLL dosyasını kullanan uygulamalarda bir hata oluştuğunu duyurdu. Intel sürücülerinde yaşanan DirectX ile ilgili sorun Kasım 2022’de yayınlanan bir güncellemeyle tetiklenmişti.

Şirket, Intel’in sürücü güncellemeleri aracılığıyla sorunun geçici bir çözümünü zaten onaylamıştı. Ancak Ağustos 2023’te yayınlanan güncelleme ile birlikte Windows 10 1809’da soruna tam çözüm getirildi. İndirme linklerini burada bulabilirsiniz. Microsoft, destek makalesinde şunları söyledi:

“KB5019966 veya sonraki güncellemeleri yükledikten sonra, 26.20.100.7463 ila 30.0.101.1190 sürümlerine sahip Intel grafik sürücülerini kullanan Windows cihazlarında apphelp.dll ile ilgili bir hata alabilirsiniz. Bu sorun aralıklı olarak ortaya çıkabilir, içeriklerinin bir kısmını veya tamamını işlemek için DirectX veya Direct3D kullanan birkaç kurumsal uygulamayı etkiliyor. Bu sorundan etkilenenlerin çoğunluğu kurumsal uygulama çalıştıran bilgisayarlar olduğundan bireysel Windows kullanıcılarının bu sorunu yaşaması pek olası değil gibi gözüküyor.”

Microsoft geçici bir çözüm olarak Intel’in 30.0.101.1191 sürücüsünü veya daha yeni sürücülerinden herhangi birini indirip yükleyebileceğinizi söylüyor. Ancak destek makalesi aşağıdaki satırla güncellendi.

“Bu sorun KB5029247’de çözülmüştür. Bu güncelleme eski Intel grafik sürücülerinde DirectX kullanan uygulamaları etkileyen bir sorunu gidermektedir. apphelp.dll dosyasında hata almanız mümkündür.”

Microsoft’un sistem durum panosundaki resmi destek makalesine buradan ulaşabilirsiniz. Sorunun önceki Salı Yaması sürümlerinde desteklenen diğer tüm Windows 10 ve Windows 11 sürümlerinde zaten çözüldüğü belirtiliyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir