1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Çin’den NVIDIA’ya dev rakip! Yeni GPU tanıtıldı

Çin’den NVIDIA’ya dev rakip! Yeni GPU tanıtıldı
Çin’den NVIDIA’ya dev rakip! Yeni GPU tanıtıldı
0

Çin, donanım dünyasında Batılı ülkelere rakip olmaya hazırlanıyor. Nvidia’nın en büyük rakiplerinden biri olan Moore Threads, yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem odaklı en yeni grafik işlem birimini (GPU) duyurdu. Moore Threads S4000 olarak adlandırılan yeni GPU; şirketin bir önceki ürününden neredeyse iki kat daha hızlı.

Moore Threads S4000 GPU özellikleri

S4000, Moore Threads’in bir önceki nesli olan S3000’e kıyasla önemli iyileştirmeler sunuyor. Bunların başında derin öğrenme için oldukça önemli olan FP32 performansı bulunuyor. S3000’ün 15 teraflop hızına kıyasla S4000’in 25 teraflopun hızında olduğu belirtildi.

moore threads s4000 ai gpu2

Ayrıca INT8 hesaplamaları için saniyede 200 trilyon işlem sunarak, Nvidia’nın bir önceki neslini (Turing GPU) önemli ölçüde geride bırakıyor. Bu gücü beslemek için S4000, 48GB GDDR6 bellek ile donatıldı ve 768GB/s bant genişliği sağlıyor. Bu da S3000’e kıyasla VRAM’de yüzde 50’lik artış anlamına geliyor.

S4000, Moore Threads’in Akıllı Bilgi İşlem Merkezi’nin temel donanımı olarak kullanılacak. Şirketin açıklamasına göre merkez; her biri sekiz S4000 GPU ile donatılmış 125 sunucudan oluşuyor. Küme başına ise bin GPU’ya ulaşıyor.

Moore Threads, tek bir kümenin ChatGPT gibi yapay zeka modellerini yaklaşık bir ay içinde eğitebileceğini iddia etti. Bu sistemin, Lenovo gibi bazı şirketlerle iş birliği içinde geliştirildiğini belirtelim.

microsoft veri merkezi

Moore Threads’in yeni GPU’su, Çin’in yerel yarı iletken alanında güçlenmesi için kritik öneme sahip. Nvidia, AMD ve Intel’in hala gerisinde olsa da; yerli S4000’in dikkat çektiğini belirtmek gerekiyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/moore-threads-s4000-ai-gpu

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir