MSN Messenger’in efsane özelliği Instagram’a geliyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

MSN Messenger’in efsane özelliği Instagram’a geliyor

0

Bir dönem dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı haline gelen ve 2013 yılında kullanımdan kaldırılan MSN Messenger’daki Nudge (Dürtme) özelliğinin Instagram uygulamasına geleceği ortaya çıktı.

Sosyal medya uygulamalarına gelecek yenilikleri tersine mühendislik yöntemiyle ortaya çıkan Alessandro Paluzzi, gelişmeyi “Instagram, Nudges üzerinde çalışıyor” ifadeleriyle duyurdu. Karşıdaki kişiye bildirim göndererek dikkatini çekmenizi sağlayan dürtme butonu halihazırda Facebook platformunda da kullanılıyor.

Instagram, DM bölümüne ‘dürt’ butonu koydu

Instagram için geliştirilen dürtme özelliği, DM bölümünde kullanılabilecek. Mesajlaştığınız kişinin aktiflik durumu açıksa, çevrimiçi olduğu anda sohbet ekranında “Ahmet şu anda aktif. Dürt.” gibi bir yazı çıkacak ve dürtme butonuna bastığınızda ona bir uyarı gidecek.

instagram dürt

MSN Messenger’da “Titreşim gönder” ismiyle kullanılan Nudge özelliği çalıştırıldığında, karşıdaki kişinin sohbet penceresi titriyordu. Facebook’ta birini dürttüğünüzde ise yalnızca “Arkadaşın seni dürttü” mesajının yer aldığı bir bildirim gidiyor. Özelliğin Instagram platformundaki çalışma mantığı ise henüz bilinmiyor.

Alessandro Paluzzi, bu konu hakkında bir takipçisinden gelen soruya “Şu anda👋emojisini gönderiyor. Ancak hemen sonra uygulama çöktüğü için, gerçekte başka ne işe yaradığını bilmiyorum.” cevabını verdi.

Reels süresini uzattı

Dürtme özelliği geliştirilme aşamasındayken, Instagram geçtiğimiz günlerde Reels kullanıcılarının seveceği bir yenilik yaptı. Önceden en fazla 60 saniyeye kadar video yüklemeye izin veriyordu. Artık 90 saniyelik (1,5 dakika) Reels videoları oluşturulabiliyor. Ezeli rakibi TikTok bu süreyi 10 dakikaya çıkarmaya hazırlanıyor.

Bu arada Reels özelliği Şubat ayında Facebook’a geldi ve yakında WhatsApp platformuna da geleceği söyleniyor. Ancak WhatsApp, bir hesabın aynı anda iki telefonda kullanılabilmesini sağlayan Çoklu Cihaz 2.0 sistemi de dahil olmak üzere daha önemli konularla meşgul olduğundan, Reels’ı ne zaman getireceği henüz belli değil.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/msn-messengerin-efsane-ozelligi-instagrama-geliyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir