NASA, Mars InSight aracına veda edecek!
 1. Anasayfa
 2. Haber

NASA, Mars InSight aracına veda edecek!

0

NASA’nın Mars’a gönderdiği InSight aracı, Mars’taki görevine erken veda ediyor. 2018 yılının sonlarında kızıl gezegene başarılı iniş yapan araç, istenilen görevleri gerçekleştiremedi. Mars’taki görev boyunca çeşitli denemesi başarısızlıkla sonuçlanan uzay aracı, zorlu koşullarla mücadeleyi kazanamadı.

InSight aracı bugün, günlük enerjinin yalnızca onda birini üretiyor

NASA’nın 813 milyon dolarlık InSight görevi, Mars’ta erken sona eriyor. InSight’ın güç kaynağı olan güneş panellerinde toz birikintisinin olması, aracın güç kaybetmesine neden oldu. Araç bugün, görevin başında ürettiği günlük enerjinin yalnızca onda birini üretiyor.

NASA, daha önce InSight’ı Aralık 2022’ye kadar çalıştırmak için onay verdi. Ancak, ajans yetkilileri salı günü düzenlediği basın toplantısında bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, güç seviyelerinin yaz sonuna kadar daha fazla düşmesini beklediklerini ve arazi aracının bilim operasyonlarını kalıcı olarak sonlandıracaklarını belirtti.

https://teknomy.com.tr/wp-content/uploads/2022/05/NASA-Mars-InSight-aracina-veda-edecek-1.jpeg

Görev yöneticisi Kathya Zamora Garcia sözlerine şu cümleleri ekledi: “Mevcut enerji seviyemize dayanarak, yaklaşık olarak temmuz ortası, belki de temmuz başı yapacağım.” Zaman çizelgesinin belirsiz olduğunu ve hava durumuna göre değişebileceğini de vurguladı.

2018’de Mars’a indiğinden beri InSight sismometresi, 1.300’den fazla Mars depremi ve birkaç bin toz şeytanı tespit etti. Bu depremden gelen sismik dalgalar, Mars kabuğunun bilim adamlarının düşündüğünden daha kuru olduğunu ortaya çıkardı.

https://teknomy.com.tr/wp-content/uploads/2022/05/NASA-Mars-InSight-aracina-veda-edecek-2.jpg

Bilim insanları bu vedaya rağmen, önümüzdeki yıllarda Mars InSight aracının verilerini analiz etmeyi sürdürecek. InSight, Mars’ın derin iç yapısını inceleme hedefine ulaşmış olsa da, gezegen üzerindeki araştırmalarının son yılı, gücü korumak için kesintiye uğradı. Ayrıca göreve liderlik eden Bruce Banerdt, yaptığı açıklamada, bu görevin çok değerli olduğunu belirtti.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/nasa-mars-insight-aracina-veda-edecek

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir