1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

NASA’dan tartışma yaratacak Rusya paylaşımı hakkında açıklama

NASA’dan tartışma yaratacak Rusya paylaşımı hakkında açıklama
NASA’dan tartışma yaratacak Rusya paylaşımı hakkında açıklama
0

Rus Uzay Ajansı, bir süredir dünya gündeminde olan Ukrayna savaşı ile ilgili tartışma yaratacak paylaşım ile gündeme geldi. NASA, Rus kozmonotlar tarafından yapılan paylaşım için kınama metni yayınladı.

NASA, Rus kozmonot konusunda rahatsız olduğun açıkladı

Konu hakkında açıklama yayınlayan NASA, “Rusya Uluslararası Uzay İstasyonu, Ukrana’ya karşı yapılan insanlık dışı operasyonları destekleyen mesaj yayınladı. Rusya, 15 uluslararası katılımcı ülke arasında barışçıl amaçlar için teknoloji geliştirme ve bilimi ilerletme hedefiyle tutarsız açıklamalar ile karşımıza çıktı. Tüm dünyayı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

NASA, Rusya’nın havacılık ve uzay teknolojileri konusundaki tecrübelerinden yararlanabilmek için ISS ortaklığını sürdürüyor. Yaklaşık 30 yıllık olan ISS ortaklığı, Ukrayna savaşı nedeniyle ABD ve Rusya’nın arasının açılmasına sebep oldu.

NASA, Rus kozmonot konusunda rahatsız olduğun açıkladı

Rusya, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın belirli bölgelerinde kontrolü ele geçirdiğini iddia etmişti. Rus kozmonotlar, işgal ile ilgili paylaşım yaptı. Rus Uzay Ajansı’na ait resmi Telegram kanalında paylaşılan gönderide, Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti bayraklarını tutan üç kozmonot fotoğrafı yer alıyor.

Gönderiyi “Hem Dünya’da hem de uzayda kutluyoruz.” mesajı ile yayınlayan kozmonotlar, özerk bölgelerin 8 yıldır beklediği özgürlüğe kavuştuğunu iddia etti. Roscosmos direktörü Dmitry Rogozin, NASA’nın açıklamasına yanıt verdi. Rogozin yaptığı açıklamada, “Rus segmentindeki gerekli ve faydalı olduğunu düşündüğümüz her şeyi yapacağız. Batılı ortaklarımıza saçma yaptırımlarını geri çekmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/nasa-rus-kozmonot-tepkisi-ile-gundemde

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir