1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

NVIDIA RTX 500 ve RTX 1000 GPU’lar Duyuruldu

NVIDIA RTX 500 ve RTX 1000 GPU’lar Duyuruldu
NVIDIA RTX 500 ve RTX 1000 GPU’lar Duyuruldu
0

NVIDIA, deneyimli geliştiricilere ve içerik oluşturuculara yapay zeka tabanlı uygulamalar için daha hızlı performans sunmanın bir yolu olarak RTX Ada Generation GPU’larını sunuyor. En yeni Ada Generation GPU’lar olarak ise RTX 500 ve RTX 1000 duyuruldu.

NVIDIA RTX 500 ve RTX 1000 GPU Özellikleri

RTX 500 ve RTX 1000 GPU’ların her ikisi de mobil iş istasyonları için tasarlandı ve ince ve hafif olacak şekilde tasarlanmış dizüstü bilgisayarların içinde kullanılabilecekler. Bu da profesyonellerin işlerini daha taşınabilir bir iş istasyonu çözümü ile yapmaları için başka bir seçenek sunuyor.

NVIDIA, RTX 500 GPU’nun, Stable Diffusion gibi yapay zeka görüntü oluşturucuları kullanan kişilere, yalnızca CPU kullanmaya kıyasla elde edecekleri performansın 14 katına kadar performans sağlayacağını söylüyor. Yapay zeka tabanlı fotoğraf düzenleyicileri kullanan kişiler, RTX 500 dizüstü bilgisayarla 3 kata kadar performans elde edebilecek. Ayrıca şirket, RTX 500 GPU’ların 3B görüntülemede 10 kat daha fazla performans sunacağını iddia ediyor.

NVIDIA, RTX 500 ve 1000 GPU’ların içerik oluşturucular için sağlayabileceği kullanım alanlarından bazılarını belirtiyor: “Video editörleri, yapay zeka ile arka plan gürültüsünü ortadan kaldırmak gibi görevleri kolaylaştırabilir. Grafik tasarımcıları yapay zeka yükseltmeyle bulanık görüntülere hayat verebilir. Profesyoneller, daha yüksek kaliteli video konferans ve akış deneyimleri için yapay zekayı kullanırken hareket halindeyken çalışabilirler.”

NVIDIA RTX 500, 4 GB GPU belleğe sahip olacakken RTX 1000, 6 GB belleğe sahip olacak. Ayrıca DLSS 3’ü ve video akışı ile yayınlama gibi işler için H.264’ten yüzde 40 daha verimli olduğu söylenen şirketin kendi AV1 kodlayıcısını da destekliyorlar.

Yeni GPU’lar bu baharın sonlarında Dell, HP, Lenovo ve MSI gibi şirketlerin çeşitli dizüstü iş istasyonlarında yer alacak.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir