1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

NVIDIA, RTX 5000 Serisinde Samsung GDDR7 Bellekler Kullanabilir

NVIDIA, RTX 5000 Serisinde Samsung GDDR7 Bellekler Kullanabilir
NVIDIA, RTX 5000 Serisinde Samsung GDDR7 Bellekler Kullanabilir
0

GDDR6X belleklerin tek üreticisi olan Micron, 2020’nin ortalarından bu yana NVIDIA’nın öncü bellek tedarikçisi konumunda yer alıyor. Ancak BusinessKorea‘nin haberine bakılırsa bu durum yeni nesil GDDR7’nin yaklaşmasıyla birlikte değişebilir.

GPU pazarının lideri NVIDIA, GeForce RTX 5000 serisi ekran kartları için kullanacağı belleklerin değerlendirmelerini şimdiden yapmaya başladı bile. Şirketin masasında Micron’un yanı sıra bir başka teknoloji devi Samsung da var.

 • GDDR7 Nedir? Yeni Nesil VRAM ile Neler Değişecek?

Samsung, geçtiğimiz yıl GDDR7 konusunda hızlı atılım yaparak gelecek teknolojiler hakkında detaylar vermeye başlamıştı. Temmuz ayı ortasında ise sektörün ilk GDDR7 yongalarını tanıttılar. Rapora göre Samsung, GDDR7 örneklerini “yeni nesil sistemlere entegrasyonunun doğrulanması için” NVIDIA’ya göndermeye başladı. Öte taraftan SK Hynix, bu yıl içinde kendi GDDR7 teknolojisini tamamlamayı planlıyor. Micron ise ilk GDDR7 ürünlerin gelecek yılın ilk yarısında tanıtacağını söyledi.

NVIDIA, Samsung’un yanı sıra SK Hynix’in ürünleriyle de ilgileniyor. Şimdilik Micron, RTX 4080 ve RTX 4090 gibi kartlarda yer alan GDDR6X çiplerin tek tedarikçisi olmaya devam edecek. RTX 5000 serisinde ise farklı şirketlerin ürettiği bellekler kullanılabilir.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir