Öldü sanılıyordu: Ünlü milyarder yaşıyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Öldü sanılıyordu: Ünlü milyarder yaşıyor!

0

2020’de kamusal yaşamdan elini eteğini çeken ve ortalıkta hiç görünmeyen Jack Ma ile ilgili bir sürü iddia yazılıp çiziliyordu. Alibaba’nın kurucusu ile ilgili öldü veya kayıp iddiaları da ortada dolaşıyordu. Ancak son gelen haberlere göre Alibaba kurucusu Jack Ma, hayatta.

Alibaba kurucusu hayatta! Peki nerede gözüktü?

Aslında her şey, e-ticaret devinin iştiraki olan finansal ödeme şirketi Ant Group‘un yaklaşık 35 milyar dolar kaynak toplaması beklenen halka arzının sürpriz bir şekilde ertelenmesiyle başladı. Jack Ma, bu gelişme üzerine Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Kapalı kapılar ardında gerçekleşen bu görüşmenin ardından, o gün bugündür Çinli milyarderi gören yoktu.

Ancak son gelen bilgiler bu kanıyı değiştirdi. Jack Ma, Alibaba’nın sponsor olduğu bir matematik yarışmasında yeniden ortaya çıktı. South China Morning Post’a göre Ma, geçen hafta Tokyo Üniversitesi’nde ilk dersini verdi. Alibaba Group başkanı Michael Evans’ın “O hayatta ve mutlu.” sözlerinden sonra sadece birkaç gün içinde bir Alibaba etkinliğinde ortaya çıktı.

Bloomberg, Ma’nın Cumartesi günü Alibaba’nın genel merkeziyle aynı şehir olan Hangzhou’da düzenlenen Alibaba Küresel Matematik Yarışması‘nın finaline katıldığını bildirdi. Ünlü milyarderin şimdi Tokyo Üniversitesi’nde sürdürülebilir tarım ve gıda üretimi alanında eğitim verdiği söyleniyor. Hong Kong’un South China Morning Post gazetesi’ne göre Jack Ma, kurumdaki ilk dersine 12 Haziran‘da girdi.

Jack Ma’nın hayatı

Ma, 1964 yılında Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou’da Yun Ma adıyla doğdu. Kendisinden büyük bir erkek, bir de küçük kız kardeşi vardı. 12 yaşında İngilizce öğrenmeye ilgi duydu ve Hangzhou’daki otellere gelen turistlere rehber olarak şehri gezdirmeye başladı. Sekiz yıl boyunca ücretsiz bir şekilde bu işi yapan Ma, Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu ve ailenin daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret etti. Bu faaliyetleri Ma’nın dış dünyaya daha duyarlı hale gelmesini sağladı.

Ma, gençliğinde birçok iş yeri başvurusundan ret cevabı aldı. 24 başvurudan 23’ünün işe alındığı kendi şehrindeki KFC şubesine alınmayan tek kişi oldu. Üniversiteye giriş sınavını da iki kez kazanamadı. 1988’de Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’nün İngiliz dili bölümünden mezun oldu ve yerel bir üniversitede öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1995 yılında Çinli firmalara çevirmenlik yapmak için gittiği Seattle’a ziyaretine kadar bilgisayar ve internete karşı bir ilgisi olmayan Ma, internetin önemini kavrayarak ülkesine dönünce internet girişimlerine yöneldi.

Jack Ma, internetle tanıştıktan sonra aralarında China Pages adındaki internet sitesi de bulunan birkaç ticari deneme yaptıktan sonra Nisan 1999’da 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba’yı kurdu. Şirket kısa sürede büyük başarı elde etti ve SoftBank, Goldman Sachs gibi şirketlerden yatırım aldı. 2003 yılında eBay benzeri alışveriş sitesi Taobao’yu kurdu. Taobao’nun gelişimini gören eBay, şirketi satın alma teklifinde bulundu ancak Ma bu teklifi reddetti.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizle paylaşabilirsiniz.

alibabajack ma

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/oldu-saniliyordu-alibaba-kurucusu-hayatta

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir