Sony müjdeyi verdi: Eski PlayStation oyunları geri geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Sony müjdeyi verdi: Eski PlayStation oyunları geri geliyor!

0

Yenilenmiş PlayStation Plus hamlesiyle oyunculara retro yapımları sunmayı planlayan Sony, PlayStation Classics yapımlarını da korumak istiyor. Şirketin, PS Plus’a dahil edilecek oyunlar için “koruma ekibi” kurduğu ortaya çıktı.

Sony’nin yeni kurulmuş PlayStation koruma ekibine dahil olan kıdemli mühendis Garrett Fredley’in LinkedIn ve Twitter gönderileri, ekibin neler yapacağını az çok ortaya koydu. Fredley’in açıklamasına göre, oyunların arşivlenmesinden PS Plus kataloğuna retro oyunların eklenmesi kadar çeşitli görevler yürütülecek.

PlayStation yeni bir oyun koruma ekibi kurdu

PlayStation, oyun koruma takımı kurmak için yeni çalışanlar ile anlaşmaya başladı. Sony’de kıdemli yapı mühendisi olarak çalışmaya başlayan Garrett Fredley, kariyerinde ilk kez “oyun koruma” ekibinde çalışacağını söylüyor.

Sony, koruma ekibi hakkında herhangi bir ayrıntı açıklamadı. Fakat Fredley’in 2016-2019 yılları arasında EA Games’te FIFA serisi için koruma ekibinde yer aldığını belirtmek gerekiyor.

“PlayStation için yeni oluşturulan Koruma ekibinin ilk işe alınanlardan biri olarak, kıdemli yapı mühendisliğindeki ilk günüm. Oyun koruma benim ilk kariyer tutkumdu. Yazılım mühendisliği/geliştirme dünyasına ve pek çoğunun farkında olmadığı bir dünyaya ilk adımımdı.”

Görünüşe göre PlayStation, hem mevcut hem de eski oyunların kaynak kodunu arşivleyecek gibi görünüyor. Ayrıca bu ekibin, PlayStation Plus Deluxe’a dahil edilmek üzere PlayStation Classics’ten oyun getirmekten de sorumlu olacağı düşünülüyor.

playstation plus mart oyunları

Sony’nin geçmişini korumaya yönelik çabaları, geçen yıl PS3, PS Vita ve PSP mağazalarını kapatma kararının ardından tartışma konusu haline geldi. Kullanıcıların tepkileri Sony’nin PS3 ve PS Vita mağazaları için geri adım atmasına yol açtı. Ancak PSP mağazası 2021’de kapatıldı.

Bildiğiniz üzere PlayStation’ın yenilenen Plus aboneliğiyle birlikte eski konsollar için geliştirilen oyunlara erişmek mümkün olacak. Ancak bu oyunların nasıl sunulacağı (toplu veya aylık güncellemelerle) henüz belli değil.

Peki siz PlayStation oyun koruma ekibi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

https://shiftdelete.net/playstation-oyun-koruma-ekibi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir