1. Anasayfa
 2. Etkinlik
Trendlerdeki Yazı

Qualcomm Snapdragon X80 5G Modem-RF Tanıtıldı

Qualcomm Snapdragon X80 5G Modem-RF Tanıtıldı
Qualcomm Snapdragon X80 5G Modem-RF Tanıtıldı
0

Qualcomm, Mobile World Congress 2024 (MWC 2024) etkinliğinde daha hızlı ve enerji açısından daha verimli bağlantı olanağı sağlayacak Snapdragon X80 5G Modem-RF sistemini duyurdu. İşte Qualcomm Snapdragon X80 5G Modem-RF özellikleri.

Qualcomm Snapdragon X80 5G Modem-RF Özellikleri

Qualcomm, Snapdragon X80 modemin özel bir tensör hızlandırıcıya dayalı entegre yapay zeka işlemcisine sahip ilk 5G modem olduğunu söylüyor. Bu hızlandırıcı, hızların (10 Gbps’ye kadar indirme ve 3,5 Gbps’ye kadar yükleme), kapsama alanının, konum doğruluğunun, spektrum verimliliğinin, güç verimliliğinin ve gecikmenin iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Buna ek olarak Snapdragon X80, Qualcomm’un amiral gemisi yongalarını kullanan daha fazla cihaza uydu iletişimini sağlayacak yerel NB-NTN desteğine (dar bantlı karasal olmayan ağ) sahip. Yeni modem aynı zamanda 6 anten mimarisine, 6X taşıyıcı birleştirmeye ve sabit erişim noktaları için yapay zeka tabanlı mmWave menzil genişletmesine sahip.

Snapdragon X80 modem şu anda örnekleniyor ve Qualcomm’un en yeni 5G modemini içeren ilk ticari cihazların 2024’ün ikinci yarısında mağaza raflarına çıkması bekleniyor.

Qualcomm FastConnect 7900 Özellikleri

Qualcomm, X80’in yanı sıra Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 ve UWB’yi entegre eden 6 nm’lik bir yonga olan FastConnect 7900 platformunu da duyurdu. Platform ayrıca gelişmiş cihaz keşfedilebilirliği, bağlantısı ve kontrolü için tamamen yeni yakınlık farkındalığı özelliklerine sahip. Yonga ayrıca Wi-Fi üzerinden yüksek bit hızlı müzik akışına olanak tanıyan Qualcomm XPAN ve Snapdragon Sound’u da destekliyor.

qualcomm snapdragon x80 5g modem rf tanitildi 2

X80 gibi 7900 platformu da belirli kullanım örneklerine ve ortamlara uyum sağlamak için yapay zekayı kullanıyor. Bu da daha düşük ağ gecikmesi, daha iyi verim ve diğer anlamlı optimizasyonları sağlıyor.

Qualcomm, FastConnect 7900 platformunun 2024’ün ikinci yarısında ilk ticari cihazlarda görünmesini bekliyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir