1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

RTX 4090 ile Kullanılan 16-Pin Güç Konnektörü Yandı

RTX 4090 ile Kullanılan 16-Pin Güç Konnektörü Yandı
RTX 4090 ile Kullanılan 16-Pin Güç Konnektörü Yandı
0

NVIDIA ve üretim ortakları, GeForce RTX 4000 serisiyle birlikte 12VHPWR adı verilen, ATX 3.0 güç kaynaklarıyla uyumlu 16-pin konnektör yapısına geçiş yapmıştı. Mevcutta kullanılan güç kaynakları bildiğiniz üzere bu tür konnektörlere destek sunmuyor. Üreticiler ise yeni nesil ekran kartlarıyla birlikte kutuda adaptörler gönderiyor.

Daha öncesinde 12VHPWR adaptörler kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylardan değinmiştik. Şimdi ise 16-pinli bağlantı noktasıyla ilgili ciddi bir vaka yaşandı. Bir Reddit kullanıcısı, Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC ekran kartında kullanılan 16 pin konnektörün yandığını gösteren fotoğraflar paylaştı.

Ilk Vaka Yasandi RTX 4090 ile Kullanilan 16 Pin Guc Konnektoru Yandi2

Güç kaynağından gelen PCIe kabloları (4×8-pin) 16 pin dönüştürücüyle birlikte ekran kartına bağlanıyor. Yayınlanan fotoğraflar ise güç adaptörünün ve PCB üzerindeki güç konnektörünün yandığını gösteriyor. Adaptöre bakıldığında konnektörün büyük zarara uğradığını görüyoruz.

Ilk Vaka Yasandi RTX 4090 ile Kullanilan 16 Pin Guc Konnektoru Yandi

Kullanıcı, bu korkutucu olay yaşandığında GeForce RTX 4090’lı sisteminde Red Dead Redemption 2 oynadığını bildirdi. Ekran kartı şimdi garantiye gidecek. Aslında adaptör NVIDIA tarafından istenen özellikleri karşılıyor ve onaylı. Ancak burada hatanın tam olarak nereden kaynaklandığı kesin olarak bilinmiyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir