Rusya’nın Ukrayna işgalinin siber boyutu belli oldu!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Rusya’nın Ukrayna işgalinin siber boyutu belli oldu!

0

Rusya, Ukrayna’yı 24 Şubat tarihinde işgal etmeye başladı. Hala devam edem savaşın şiddeti her geçen gün artmaya devam ediyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki yoğun gündem, teknoloji dünyasına siber savaş olarak yansıdı.

Microsoft tarafından açıklanan rapora göre Rusya, geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya 237 operasyon yaptı. Fiziksel savaş başladıktan sonra ise siber saldırıların boyutu daha çok artmaya başladı. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Rusya, siber saldırılara savaştan önce başlamış!

Daha önce ortaya çıkan istihbarat raporlarına göre Çin, Rusya’ya destek verme amacıyla Ukrayna’ya karşı siber saldırı başlattı. Ukrayna güvenlik servisinin raporlarına göre saldırılardan 600 tane web sitesi etkilendi. Şimdi Microsoft’un sunduğu rapora göre Rusya, fiziksel savaşa uyumlu olarak 237 operasyon gerçekleştirdi.

Microsoft Başkan Yardımcısı Tom Burt raporla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bugünkü raporun ayrıntılarına göre, Rusya’nın siber saldırı kullanımı, siviller için hayati önem taşıyan hizmetleri ve kurumları hedef alan kinetik askeri operasyonları ile güçlü bir şekilde ilişkili ve bazen doğrudan zamanlanmış gibi görünüyor.”

Rusya’nın Ukrayna işgali başlamadan önce gerçekleşen bazı eylemler:

 • Rusya, 15 ve 16 Şubat tarihinde Ukrayna finans kurumlarına DDoS ( Sistemin kaldıracağından daha fazla anlık istek yollamak) saldırısı gerçekleştirdi.
 • Putin, 21 Şubat tarihinde Rusya ile iş birliği yapan Ukraynalı kişilerin bağımsızlığını tanıdı. 23 Şubat tarihinde Rus devletinden olan bir grup; hükümet, enerji ve finans alanlarındaki birçok Ukrayna vatandaşını sistemden silecek kötü amaçlı yazılım dağıttı.

Rusya ‘nın, Ukrayna işgalinden sonra gerçekleşen siber savaş örnekleri:

 • Rus bilgisayar korsanları, 2 Mart tarihinde Ukrayna’nın bir nükleer enerji şirketinin ağına girdi. Rus kuvvetleri de ertesi gün Ukrayna’nın en büyük nükleer santralini işgal etti.
 • 11 Mart tarihinde Ukrayna’daki bir devlet kurumu, siber korsanların hedefi oldu. Aynı gün Rus kuvvetleri, aynı konumdaki hükümet binalarına saldırı başlattı.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Rusya, bu eylemleri kendini korumak için mi yapıyor yoksa siber savaş mı yapıyor? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

https://shiftdelete.net/rusya-ukrayna-savasi-siber-boyut-belli-oldu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir