Rusya ve Ukrayna’ya drone ambargosu!
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberleri

Rusya ve Ukrayna’ya drone ambargosu!

0

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedoro, DJI şirketine Rusya’da ürün satışı yapmaması çağrısında bulundu. Bakan Federo, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda Rusya’nın füzelerine DJI’nin drone’larının yol gösterdiğini ve bu yüzden sivillerin öldüğünü belirtti.

Çin merkezli bir insansız hava aracı üreticisi olan DJI, bu gelişmeler üzerine ürünlerinin savaşta kullanılmasını kınayan bir açıklama yayınladı. Ürünlerini askeri kullanım için pazarlamadığını veya satmadığını açıklayan firma, bir adım daha öteye giderek Ukrayna ve Rusya’ya drone satışlarınıdurdurduğunu açıkladı.

DJI, Rusya-Ukrayna savaşına dahil oldukları iddiasını yalanladı!

DJI, Rusya-Ukrayna savaşına dahil oldukları iddiasını yalanladı!

Çinli drone yapımcısı DJI, Rus ordusunun insansız hava araçlarını Ukrayna’da kullandığı iddialarını yalanladı. İşte detaylar!

DJI, Rusya ve Ukrayna’daki tüm ticari faaliyetlerini durdurdu!

DJI, mevcut durumda hem Rusya hem de Ukrayna’daki satışları ve tüm ticari faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından çoğu Çinli firma Rusya’daki faaliyetlerine devam etme kararı almıştı. DJI aldığı bu karar ile birlikte Rusya’ya satışlarını durduran ilk büyük Çinli firmaoldu.

DJI sözcüsü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

DJI, dronlarımızın insanlara zarar vermek amacıyla kullanılmasından nefret ediyor ve dronlarımızın savaşta kullanılmamasını sağlamak için bu ülkelerdeki satışları geçici olarak askıya alıyoruz

Buna ek olarak MediaMarkt da, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri faaliyetler için ürün ve veri kullandığına dair suçlamalar üzerine Avrupa çapında DJI’nin ürünlerini raflarından kaldırmış durumda. DJI, Rus ordusunu aktif olarak desteklediğini reddederken, suçlamaları ise “tamamen yanlış” olarak nitelendirdi.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/03/Cinli-drone-yapimcisi-DJI-Rusya-iddialarini-yalanladi.png?resize=1170%2C658&ssl=1
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir