Rusya’dan Google’a dava!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Rusya’dan Google’a dava!

0

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi hiç kuşkusuz tüm dünyada yankı uyandırdı. Yaşanan insanlık dramına tepki olarak yapılan siyasi ve ticari yaptırımlar, Rusya ve Rus halkı için durumu zora sokmaya devam ediyor. Öte yandan Rusya, kendisi için takınılan bu tavrı fazla buluyor. Ülke, son olarak Google’a dava açıyor.

Rusya, Google’a kişisel veri mevzuatını ihlal ettiği için dava açtı

Rusya’nın iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor Cuma günü yaptığı açıklamada Google ve bazı teknoloji şirketlerini hedef aldı. Savaşın başlamasıyla beraber, teknoloji ve dijital dünyada da tam bir kaos yaşanıyor. Roskomnadzor, Google’a kişisel veri mevzuatını ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açtı.

Rusya, bu konuda birçok önemli şirkete karşı tavrını koyuyor. Google’ın dışında Airbnb, Pinterest, Likeme, Twitch, Apple ve United Parcel Service olmak üzere diğer altı şirkete de dava açtı. Öte yandan Rusya’nın Google’a en düşük 300 bin dolarlık bir ceza vermesi bekleniyor.

Google'a dava

Rusya, Ukrayna’ya başlattığı işgalin ardından zor günler geçiriyor. Özellikle teknoloji dünyasından büyük darbe alan ülke, temel ihtiyacı olan bazı teknolojileri Çin ve Endonezya’dan sağlıyor. Google gibi birçok dev teknoloji şirketlerii Rusya’ya yaptırımlar uyguladı.

Google'a dava

Öte yandan Rusya ve Google’ın ilk çatışması bununla sınırlı değil. Rusya, geçtiğimiz aylarda Rus kullanıcıların verilerini ülke dışına sızdırdığı gerekçesiyle Google’a 47 bin dolar para cezası vermişti. Bunun gibi birçok ufak çaplı ceza ile karşı karşıya gelen ikili, bu kez büyük bir davanın eşiğinde.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

https://shiftdelete.net/rusyadan-googlea-dava

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir