Samsung, 2022 yılını rekor rakamlarla açtı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Samsung, 2022 yılını rekor rakamlarla açtı!

0

Pandemi birçok sektörü olumsuz etkiledi. Bu sektörlerin başında da teknoloji geliyor. Pandeminin ardından meydana gelen çip krizi ile birlikte birçok teknoloji şirketi üretime ara verdiğini açıkladı. Yaşanan tedarik sıkıntıları Samsung‘u ise pek etkilememiş görünüyor.

Samsung geçtiğimiz günlerde 2022’nin ilk çeyreği için gelir beklentilerini açıkladı. Buna göre şirket 2018 yılından bu yana gerçekleştirilen en yüksek kârlılığa ulaşmayı bekliyordu. Bugün açıklanan rakamlar da Koreli üreticinin beklentilerini karşılıyor.

Samsung, 2022’nin ilk çeyreğinde kârını yüzde 51 arttırdı

Samsung, 2022 yılının ilk çeyrek rakamlarına göre oldukça başarılı bir dönemi geride bıraktı. Buna göre şirketin geliri yüzde 18 artarken, faaliyet kârı ise 2021 yılının ilk çeyreğine kıyasla yüzde 51 artmış durumda. Samsung, 2022’nin ilk çeyreğinde gelirinin 77.8 trilyon KRW (yaklaşık 61.19 milyar $) ve işletme karının 14.12 trilyon KRW (yaklaşık 11.10 milyar $) olduğunu açıkladı.

 • samsung galaxy m21, android 12

Güney Koreli firmanın çip departmanı, bu işletme kârının yarısından fazlasına (8,5 trilyon KRW) imza atmış durumda. Şirketin dökümhane bölümü de rekor rakamları gördü. Teknoloji devinin akıllı telefon kolu da bu kâra yaklaşık olarak 3,82 trilyon KRW katkıda bulundu.

Şirketin kârlılığına Galaxy S22‘nin erken lansmanının yardımcı olduğu belirtilirken Galaxy S22 Ultra ve Galaxy Note satışlarının oldukça başarılı olduğu açıklandı. Orta sınıf 5G akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir teknolojik ürünlerin de ilk çeyrek boyunca iyi bir iş çıkardığı ifade ediliyor.

Şirketin ekran paneli üretim kolu olan Samsung Display, grubun faaliyet kârına 1,1 trilyon KRW (yaklaşık 881 milyon dolar) katkıda bulundu. Apple‘a da OLED ekran sağlayan şirket bu sayede de önemli kâr rakamları elde etmiş durumda.

Şirket, ayrıca yeni QD-OLED panellerine gelen geri dönüşlerin olumlu olduğunu belirtiyor. Samsung, daha fazla verim sağlayan bu panelleri ilerleyen aşamalarda daha fazla televizyon modelinde kullanmayı planlıyor.

Şirketin ilk çeyrekteki tek olumsuz rakamı ise televizyon departmanından geldi. Önemli bir düşüşle bu departmanın kârının 0,8 trilyon KRW‘ye gerilediği açıklandı. Şirket bunun nedeni olarak Rusya-Ukrayna savaşını gösteriyor.

Peki siz Samsung ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/samsung-2022-yilini-rekor-rakamlarla-acti

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir