1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Hissedarlar şokta: Samsung’un karı yüzde 95 düştü!

Hissedarlar şokta: Samsung’un karı yüzde 95 düştü!
Hissedarlar şokta: Samsung’un karı yüzde 95 düştü!
0

Geçtiğimiz yıla kadar Türkiye’de kullanılan her 2 telefondan 1’ini ürettiğini söyleyen Samsung, 2023 yılının ilk çeyreğini hissedarlarını üzecek bir tabloyla kapattı. Üstelik Kore wonu dolar ve diğer para birimleri karşısında değerlendiği için, işletme karını aşan bir zarar ortaya çıktı.

Samsung, 2023 ilk çeyrekte 47.6 milyar dolar kazandı: Net kar yüzde 95 düşerek 478 milyon dolara geriledi!

Samsung tarafından yapılan açıklamada genel tüketici harcamalarının belirsiz küresel makroekonomik ortamda yavaşlaması nedeniyle önceki çeyreğe göre yüzde 10 düşüşle 63,75 trilyon KRW konsolide gelir sağlandığı söylendi. Aynı zamanda işletme karıda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 95 düşerek 14.12 trilyon wondan 0,64 trilyon wona geriledi.

samsung 2023 ne kadar kazandi 2

DX (Cihaz Deneyimi) Bölümü’ndeki kar artarken, DS (Cihaz Çözümleri) Bölümü talep düşüklüğüyle karşı karşıya kaldı. DS Bölümü’nün karı ise müşterilerin taleplerindeki zayıflık ve Foundry işinde kullanım oranlarındaki düşüş nedeniyle önceki çeyreğe göre düştü.

Samsung Galaxy cihazları Play Store’a veda mı ediyor?

Samsung Galaxy cihazları Play Store’a veda mı ediyor?

Samsung, Google Play Store rakibi bir uygulama mağazasını araştırmaya başladı. Bu konuda Hintli şirketler ile birlikte çalışıyor.

Samsung Display Corporation (SDC), mobil panel işinde piyasa daralması nedeniyle çeyreklik olarak düşüş kaydederken, büyük panel işi bu zararı hafifletti. Fakat DX Bölümü, Galaxy S23 serisi ve premium TV’ye odaklanarak güçlü satışlarla sonuçlandı artıya geçmeyi başardı.

Ek olarak, kore wonunun dolar, euro ve diğer büyük para birimlerine karşı güçlenmesi, şirket genelinde işletme karına yaklaşık 0.7 trilyon kore wonu olumsuz etki yarattı. Tabii bu durum çoğunlukla bileşen bölümünde meydana geldi.

İkinci çeyrekte, pazarın kademeli olarak toparlanması ve küresel talebin canlanması beklentileri doğrultusunda DS Bölümü, DDR5 ve LPDDR5x başta olmak üzere yüksek kapasiteli sunucu ve mobil ürünlere odaklanacak. Ayrıca 2 nm üretim sürecini hayata geçirerek teknolojide liderliği sürdürmeyi hedefliyor.

SDC’nin de mobil panel işinin de üst düzey pazarda liderliğini sürdürmesi, büyük panel işinin premium pazarda daha da genişlemesi ve karlılığı artırması bekleniyor. Ek olarak Galaxy A serisi akıllı telefonların ve yeni TV modellerinin satışını artırarak düşüşün engellenmesi planlanıyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/samsung-2023-ne-kadar-kazandi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir