Samsung havlu attı: Amiral gemisi üretiminde kritik karar!
 1. Anasayfa
 2. Akıllı Telefon

Samsung havlu attı: Amiral gemisi üretiminde kritik karar!

0

Covid-19 virüsünün sebep olduğu pandemiyi artık tüm dünya ülkeleri arkasında bırakmaya başladı. Her ne kadar çip krizi ve tedarik zincirinde aksamalara sebep olmuş olsa da üretim de her geçen gün artıyor. Bununla birlikte Samsung da amiral gemisi akıllı telefonların satışını giderek artırıyor. Fakat tüm satılan cihazlara olan oranına baktığımızda fark artık kapanmayacak kadar açıldı.

Samsung satışlarının sadece yüzde 10’u amiral gemisi cihazlara ait!

Samsung tarafından açıklanan verilere göre, 2022 yılının ilk çeyreğinde gelirini yüzde 18, faaliyet karını ise geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 51 oranında artırmayı başardı. Bununla birlikte 77.8 trilyon KRW -61.19 milyar dolar- gelire ve 14.12 trilyon KRW -11.10 milyar dolar- işletme karına ulaştı.

Bu gelirin 8.5 trilyon KRW’lik kısmını çip üretimi, 3,82 trilyon KRW’lik kısmını ise akıllı telefon pazarı karşılıyor. Ayrıca tabletten akıllı saate, kulaklıktan televizyona ve beyaz eşyaya kadar pek çok farklı ürünün satışı gerçekleşiyor.

Dikkatleri çeken asıl konu ise Apple’dan çok daha fazla akıllı telefon satmasına rağmen kar marjının düşük olması sebebiyle kazancının da az olması oldu. Çünkü Samsung geçtiğimiz yıl içerisinde 300 milyondan fazla telefon satmayı başardı.

Fakat Samsung tarafından yapılan bu satışların yalnızca yüzde 10’a yakın bir kısmını amiral gemisi cihazlar oluşturuyor. Örneğin şirket bu yılın ilk çeyreğinde 7.2 milyon adet Galaxy S22 serisine ait modelin satışı gerçekleştirdi. Tüm yıla vuracak olursak 30 milyon adet satışa ulaşması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllara baktığımızda ise pandemi öncesi Galaxy S10 serisinin satışı 40 milyon adeti geçmeyi başarmıştı. Fakat hemen ardından Galaxy S20 modelleri ancak 20 milyon civarı bir satışa ulaşabildi. Tabi Covid vakalarının sayısı azaldıkça bu oran arttı.

Dolayısıyla Galaxy S21 serisi de 25 milyona yakın bir orana ulaştı. Ancak bu durum olumlu bir şekilde devam edecek olsa bile S10 başarısını önümüzdeki 2 yıl boyunca yakalayamayacak. Üstelik böyle bir hedefi de artık olmayabilir.

Zira şirketin yapmış olduğu 300 milyon adetlik satışın yüzde 10’u bile bulmayan bir kısmı premium segmenti temsil ediyor. Öte yandan katlanabilir telefonlar ile önümüzdeki yıllarda beklenmedik bir başarıya ulaşabilir.

Yine 2022 yılının ilk çeyrek verilerine baktığımızda Z Flip 3 ve Z Fold 3 katlanır akıllı telefonları tüm dünyada 2 milyon adet satmayı başardı. Dolayısıyla iyi bir yıl geçirilir ve Flip 4 gibi yeni modellerle desteklenirse rahatça 10 milyon adete ulaşabilir. Bu da amiral gemisi sınıfındaki açığı kapatmasını sağlayabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/samsung-amiral-gemisi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir