Sony, Çin’in Spider-Man isteğini reddetti!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Sony, Çin’in Spider-Man isteğini reddetti!

0

Çin hükümeti geçtiğimiz günlerde Sony tarafına son Spider-Man filmiyle ilgili bir teklif götürdü. Paylaşılan bilgilere göre bu teklifin değiştirilmemiş, yani ilk halinde filmin bazı sahnelerinin tamamının çıkartılmasının bile istendiğini görüyoruz. İşte Çin’in ilginç isteği…

Sony, Çin’in Spider-Man filminden Özgürlük Heykelini kaldırma isteğini reddetti!

Çin hükümeti, ABD düşmanlığı sebebiyle pek çok yabancı yapımın ülkesinde direkt olarak yayınlanmasına izin vermiyor. Yasal bir şekilde vizyona girenler ise tüm dünyadaki seyircilerin gördüklerinden biraz daha farklı oluyor.

Yapılan açıklamalara göre ABD, Hollywood’u tüm dünyaya kendi görüşlerini ve istediklerini kabul ettirebilmek için kullanıyor. Örneğin, arasının açık olduğu ülke ve milletler zaman zaman terörist, barbar ve geri kalmış olarak lanse ediliyor.

Tabii bu düşünce bir noktaya kadar haklı olsa da Çin hükümetinin istekleri ve talepleri her zaman mantıklı olmuyor. Son olarak Sony Spider-Man filminden Özgürlük Heykeli’nin kaldırılmasında konusundaki isteği reddetti.

Filmin büyük bir kısmında -devamı spoiler içerir- 3 Spider-Man’in de Özgürlük Heykeli üzerinde dövüştüğünü düşünürsek Çin’in isteğinin pek kabul edilebilir bir yanı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat red yediği halde ısrarcı olmaya devam ettiklerini görüyoruz.

Sony’ye yapılan 2. teklifte filmin sonunda izleyicilere gösterilen Özgürlük Heykeli’nin kaldırılması yer aldı. Bu teklif de kabul görmeyince en azından heykelin tamamını veya yalnızca yüzünü karartmaları bu sayede ne olduğunun anlaşılmaması teklif edildi. Fakat bu da Sony tarafından reddedildi.

Yani aslında Çin’in amacının ABD vatanseverliğine dair her şeyi engellemek olduğunu görüyoruz. Ancak bu işin dozunu ayarlamakta zorlanıyor gibi gözüküyorlar. Zira Bir Zamanlar Hollywood’da filminden de Bruce Lee sahnesinin çıkartılmasını istedi. Bunun sonucunda film gösterimi iptal edildi.

Buna ek olarak Çin, bazı ilginç denemeler yaparak filmlerin belirli kısımlarını değiştirebiliyor. Örneğin Dövüş Kulübü filminin sonundaki meşhur yıkım sahnesi yerine hükümetin zirveye çıktığı farklı bir versiyon kullanarak yayınladılar.

Fakat Çin’in bu tip eylemler konusunda yalnız olmadığını söyleyelim. Her ne kadar diğer ülkeler bu kadar ileri adımlar atmamış olsa da bazı değişimlerde bulundu. Örneğin Rusya, Güney Kore ve Ukrayna, Captain America: The First Avenger filmini The First Avenger şeklinde vizyona soktu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/sony-cin-spider-man

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir