1. Anasayfa
 2. Akıllı Telefon
Trendlerdeki Yazı

Elon Musk, iPhone’lara özel uydu fırlatacak!

Elon Musk, iPhone’lara özel uydu fırlatacak!
Elon Musk, iPhone’lara özel uydu fırlatacak!
0

Apple, iPhone 14 serisiyle birlikte uydu bağlantısı üzerinden acil SOS bildirim desteği kazandı. Kullanıcılar, hücresel verinin çekmediği bölgelerde uyduya bağlanarak acil servislere konum bildiriminde bulunabiliyor. Yeni bir raporda ise SpaceX’in Apple için yeni uyduları uzaya göndermeye hazır olduğu aktarıldı.

SpaceX, iPhone SOS bağlantısı için yeni uydular gönderiyor

ABD’de görülen yeni bir dosyalama, Apple’ın uydu ortağı Globalstar ve SpaceX arasındaki ortaklığı ortaya koydu. Globalstar’ın iPhone 14 modellerindeki uydu üzerinden acil SOS özelliğini genişletmek istediği bildirildi. Buna göre yeni uydular için SpaceX’e 64 milyon dolar ödeyecek.

satellite sos feature on iphone 14 rescues stranded students in utah 1

Globalstar, ağ kapasitesinin yüzde 85’ini Apple’a tahsis ederek şirkete geniş bir ağ imkanı sağladı. SpaceX’e yapılacak 64 milyon dolarlık ödeme ise uydular fırlatıldıkça 2023 ve 2025 yılları arasında yapılacak ve ağı daha da büyütecek.

Apple ilk olarak geçtiğimiz yıl iPhone 14 modellerinin WiFi veya hücresel veri alanı dışındayken acil servislerle iletişim kurmasına olanak tanıyan uydu üzerinden acil SOS özelliğini görücüye çıkardı. Özellik şu anda ABD, Kanada, Avrupa’nın bazı bölgeleri ve Avustralya’da kullanılabiliyor.

Globalstar daha önce uydu ekipmanlarına 327 milyon dolar harcadı ve Apple’dan 252 milyon dolarlık bir kredi aldı. Uydu üzerinden SOS desteği şu anda ücretsiz. Ancak uydu ağının genişlemesi ve daha fazla kullanıcıya açılmasıyla birlikte Apple’ın kullanıcılardan hizmet bedeli talep etmesi bekleniyor.

iphone 14 kadinin ve kopegin hayatini kurtardi 1 SDN

Öte yandan Google’ın da Android için benzer bir özellik üzerinde çalıştığını hatırlatalım. Hatta Google’ın Garmin ile anlaştığı ortaya çıktı. Bu ortaklık, Google Mesajlar ile uydu bağlantısı desteğinin 150’den fazla ülkede kullanıma açılabileceğini gösteriyor.

Peki, sizler SpaceX iPhone uydu fırlatışı ilgili olarak ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/spacex-iphone-uydu

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir