1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

SpaceX, güvenlik ihlali nedeniyle para cezasına çarptırıldı!

SpaceX, güvenlik ihlali nedeniyle para cezasına çarptırıldı!
SpaceX, güvenlik ihlali nedeniyle para cezasına çarptırıldı!
0

SpaceX’in 18 Ocak tarihinde yaptığı roket denemesi sırasında bir teknisyen zarar gördü ve kafatası kırıldı. Kazanın üzerine zarar gören teknisyen aylarca komada kaldı. Bu nedenle uzay şirketine soruşturma açıldı. Soruşturma sonucunda SpaceX, güvenlik ihlali nedeniyle para cezasına çarptırıldı. Peki, SpaceX güvenlik ihlali konusunda açıklama yaptı mı ve ne kadar para cezası ödeyecek? Haberin ayrıntılarına hep birlikte göz atalım. İşte detaylar…

SpaceX, güvenlik ihlali nedeniyle 18,475 dolar para cezasına çarptırıldı!

SpaceX’in Ocak ayında Hawthorne California’daki tesisinde yaptığı roket denemesinde teknisyeninin kafatası kırılarak zarar görmüştü. Aylarca komada kalan teknisyenin üzerine uzay şirketi soruşturmaya tabi tutuldu. SpaceX, soruşturma sonrası iki güvenlik ihlali yaptığı gerekçesiyle Occupational Safety and Health Administration (İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi) tarafından 18,475 dolar para cezasına çarptırıldı. SpaceX’in güvenlik ihlallerinden biri kaza önleme programından oldu diğeri ise jantların bakımıyla ilgiliydi.

spacex para cezasi c%CC%A7arptirildi1
temsili görsel

SpaceX’in eski stajyerlerinden Julia Crowley Farenga, kazada zarar gören teknisyenin üç çocuk babası olan Francisco Cabada olduğunu açıkladı. Yine uzay şirketinden iki isim, kişiyi doğrulayarak olayın şahidi olduklarını belirtti.

Selçuk Bayraktar açıkladı: SpaceX ile yarış başlıyor!

Selçuk Bayraktar açıkladı: SpaceX ile yarış başlıyor!

Teknofest’in ilk gününde Baykar yetkililerinden peş peşe açıklamalar geldi. Son olarak Selçuk Bayraktar, Fergani uzay şirketini duyurdu!

Kazada zarar gören teknisyenin ailesi, destek almak için GoFoundMe hesabı açtı. Aile, bu hesap aracılığıyla birçok yardım topladı. Ek olarak teknisyenin kız kardeşi de TikTok üzerinden aile fotoğraflarının olduğu bir video hazırladı ve paylaştı. SpaceX ise kazanın ardından henüz bir açıklama yapmadı.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce SpaceX’in çarptırıldığı para cezanın miktarı yeterli mi? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

elon muskspacex

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/spacex-para-cezasi-carptirildi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir