1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

SpaceX’in Starship Fırlatması Teksas Eyalet Parkında Yangına Neden Oldu

SpaceX’in Starship Fırlatması Teksas Eyalet Parkında Yangına Neden Oldu
SpaceX’in Starship Fırlatması Teksas Eyalet Parkında Yangına Neden Oldu
0

Bir dizi gecikme ve iptal edilen bir fırlatma girişiminin ardından SpaceX nihayet bu ayın ortalarında Starship uzay aracının ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Araç yerden kalkmış olsa da havada infilak etmiş ve yaşanan patlama sebebiyle aracın parçaları etrafa serpilmişti.

Federal kurumlar fırlatmanın eyalet parkı arazisinde 3,5 dönümlük bir yangına yol açtığını söylüyor. Ancak yangının söndürüldüğünü belirtelim. SpaceX’in söylediğine göre bir ayrılma arızası yaşandı ve güvenlik nedeniyle gökyüzünde planlı bir infilak gerçekleştirildi. Patlamanın ardından roketin enkazı yüzlerce dönümlük araziye saçıldı.

Federal kurumlara göre yabani hayattaki canlılara dair bir ölüm kanıtı yok. Yine de Federal Havacılık İdaresi ile birlikte bir saha değerlendirmesi yaparak nesli tehlike altındaki türler yasasına uyacaklarını belirttiler.

SpaceX, federal kurumların endişelerini hızla giderebilse bile, bir sonraki Starship fırlatmasına kadar çeşitli davalarla uğraşacakları ve bundan ötürü uzun bir zaman geçeceği kesin. Ayrıca şarapnel parçalarının yakındaki bir plaja düştüğünü ve hatta fırlatma alanından yüzlerce metre ötedeki bir minibüse çarptığını ancak FAA’ya göre kimsenin yaralanmadığını belirtmiş olalım.

SpaceX’e ait Starship görevinin tekrarını buradan izleyebilirsiniz;

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir