1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Starlink şaşırtıyor: Uçakta internet hızı ne olabilir?

Starlink şaşırtıyor: Uçakta internet hızı ne olabilir?
Starlink şaşırtıyor: Uçakta internet hızı ne olabilir?
0

Uzaydan dünyaya yüksek hızlarda internet sağlayan Starlink, şimdi uçaktaki hızı ile dikkatleri üzerine çekti. Havada sunduğu indirme hızı ile şaşırtan Starlink, çoğumuzun evinde alamadığı internet hızını uçakta sunmayı başarmış. İşte Starlink‘in uçaktaki indirme hızı.

Baz istasyonlarını tarihe karıştıran teknoloji uçakta!

Son yılların parlayan ismi Elon Musk, 2020’de karşımıza çıkardığı Starlink ile internet camiasında yeni bir soluk oldu. Baz istasyonlarının aksine uydu ile internet erişimi sağlayan Elon Musk’ın yeni operatörü, hali hazırda birçok ülkede kullanılıyor. Hatta geçtiğimiz ay Gürcistan’da da kullanılmaya başlandı. Peki yeni piyasaya girmiş olmasına rağmen bu kadar ilgi gören Starlink uçakta ne kadar hız sunuyor?

Uçakta seyahat eden bir yolcu Starlink internet sağlayıcısı ile Speedtest uygulamasında internet hızını test etti. Las Vegas civarında gerçekleşen hız testinde hünerlerini sergileyen uydu interneti uçakta 194 Mbps indirme hızına ulaştı. Bu esnada yükleme hızı 12,92 Mbps olarak görülürken, ping’in 120 ms civarında olduğu gözden kaçmadı.

SDNShiftdelete.net

Speedtest’te ortaya çıkan verilere göre indirme tarafında oldukça iyi bir hız sunan uydu interneti, yükleme tarafında kabul edilebilir performans sunuyor. Zaten hali hazırda hizmet aldığımız operatörler de bu civarda hızlara ulaşıyor. Ancak ping değerinin 120 ms civarında olması hala bazı eksiklikler olduğunu gösteriyor. Tabi testin uçakta gerçekleştiğini de unutmamak gerek.

2024 yılında ülkemizde faaliyete geçecek olan Starlink, şimdilik Gürcistan dahil birçok ülkede kullanılıyor. Ancak ülkemizde nasıl çalıştığını merak ediyorsanız Hakkı Alkan‘ın hazırladığı videolara üst ve alt taraftan ulaşabilirsiniz. Siz Elon Musk tarafından geliştirilen uydu internetinin uçaktaki hızını nasıl buldunuz? Ülkemizdeki performansı şimdilik nasıl? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

SDNShiftdelete.net

spacexstarlinkstarlink internetstarlink internet hızıstarlink Türkiye

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/starlink-sasirtiyor-ucakta-internet-hizi-ne-olabilir

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir