Suudi Arabistan, yapay yağmur ile susuzluğu bitirecek!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Suudi Arabistan, yapay yağmur ile susuzluğu bitirecek!

0

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, yağışları artırmak için bulut tohumlama tekniğine yönelmeye başladı. Orta Doğu ülkesi, üç şehirde bulut tohumlama operasyonu başlattığını duyurdu. Peki bulut tohumlama operasyonu nedir?

Dünyanın en kurak ülkelerinden olan Arabistan, yağış miktarını artırmak amacıyla yapay tohumlama projesini onayladı. Riyad, Qassim ve Hail şehirlerinde yapılacak bulut tohumlama operasyonunun ilk aşaması, Çevre, Su ve Tarım Bakanı ve Ulusal Meteoroloji Merkezi Başkanı Abdulrahman Al-Fadhli tarafından başlatıldı.

Suudi Arabistan’dan bulut tohumlama operasyonu

Bulut tohumlama programının yöneticisi Ayman Ghulam, operasyonun Riyad’dan yönetildiğini ve başkent çevresindeki bölgede ilk uçuşların başarıyla gerçekleştiğini söyledi. Tohumlama operasyonlarının sonuçları ve zamanlaması konusunda hedeflerine ulaştıklarını ve periyodik uçuşlar yapacaklarını da aktardı.

Bulut tohumlamanın yöneticisi Ayman Ghulam, gelişmiş meteorolojik ekipman ve teknikler kullandıklarını ifade etti. Uluslararası bulut tohumlama uzmanlarının görev aldığı operasyon, hedeflenen alanlarda yağışı teşvik etmek istiyor. Çevre dostu malzemeler kullandığını söyleyen Arabistan, tohumlamanın en verimli yerlerini belirlemek için bulut oluşumlarını takip edecek.

Güvenli ve uygun maliyetli teknolojilerin kullanıldığı projenin, Suudi Arabistan’daki su dengesinin korunmasına yardımcı olacağı düşünülüyor. İkinci aşama operasyon ise Asir, Al-Baha ve Taif bölgelerini kapsayacak.

Dünyanın en kurak ülkelerinden olan Arabistan’ın Veliahtı Prens Muhammed bin Salman, Orta Doğu Yeşil Girişimi Zirvesi’nde bulut tohumlama operasyonunu başlattı. Proje, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 kalkınma planını dahilinde çölleşmeyi azaltmak ve yeşil alanları artırmak için gerçekleştiriliyor.

Bulut tohumlama nedir?

Bulut tohumlama, bulutlardaki yağış verimliliğini ve yağışı artırmayı amaçlayan hava modifikasyon tekniğidir. Yere ulaşan yağmur miktarı ile buluta giren su buharı miktarı oranını artırarak, susuzluğun önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

Peki siz Suudi Arabistan tarafından gelen bulut tohumlama operasyonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/suudi-arabistan-bulut-tohumlama

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir