TUA, ilk Türk astronot için kriterlerini açıkladı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

TUA, ilk Türk astronot için kriterlerini açıkladı!

0

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklama sosyal medyanın gündemine oturdu. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel bir Türk vatandaşının uzaya gönderileceğini dile getirdi. Projeyi; Türkiye Cumhuriyeti Teknoloji Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı, TÜBİTAK, TÜBİTAK Uzay kurumları birlikte yürütüyor. Peki, başvuru tarihi ne zaman ve gönderilecek kişi için belirlenen şartlar neler? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Uzay yolculuğu için başvurular açıklamayla birlikte başladı!

Cumhurbaşkanının çarpıcı açıklamasının ardından Türkiye Uzay Ajansı, resmi Twitter hesabından konuyla ilgili detayları paylaştı. Türkiye Uzay Ajansı’nın yaptığı paylaşıma göre başvurular arasından yalnızca iki kişi seçilecek. İki kişi arasından eğitimini tamamlayan bir kişi ise yaklaşık olarak 10 gün sürecek Türkiye’nin ilk insanı uzay görevini tamamlamak için Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek.

İlk Türk uzay yolcusu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda araştırma yapma imkanına sahip olacak. Türkiye Uzay Ajansı’nın resmi web sitesinden çevrim içi olarak başlayan başvurular, 23 Haziran saat 20.23 tarihinde son bulacak. İlk Türk uzay yolcusunun seçilmesi için gerekli birçok şart da bulunuyor.

TÜBİTAK’ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre ilk Türk uzay yolcusu olmak için öncelikle 23 Mayıs 1977 tarihinden sonra doğmuş olmak gerekiyor. 149,5 ve 190,5 cm boy aralığı aranan uzay yolcusunda İngilizce yeterlilik de gerekiyor. Mühendislik, Fen Bilimleri ve Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş kişilerden seçilecek uzay yolcusunun aynı zamanda sağlık bakımından da yeterli olması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olacak bu uzay yolculuğu, kısa süre içinde sosyal medyanın gündemine oturdu.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? İlk Türk uzay yolcusu olmak için başvuru yapacak mısınız? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

https://shiftdelete.net/turkiye-cumhuriyeti-100-yil-ozel-uzay-yolculugu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir