Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları belli oldu
 1. Anasayfa
 2. Haber

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları belli oldu

0

Dijital dönüşümün lokomotifi konumundaki internet, son yıllarda yaygınlaşan sosyal medya platformlarıyla bambaşka bir hale büründü. Artık hayatımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz bu mecralar, internetin altın çağını yaşadığı 2022 itibariyle gün geçtikçe daha da güçleniyor. Peki ülkemizde sosyal medya kullanımı ne durumda? DataReportal, son raporunda Türkiye’nin internet ve sosyal medya verilerini gözler önüne serdi.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları

DataReportal’a göre ocak ayında Türkiye’de 69,95 milyon internet kullanıcısı vardı. Bunların 68,90 milyonu sosyal medya kullanıcısıydı. Bu dönemde en çok tercih edilen uygulama ise YouTube oldu. 57,40 milyonluk kullanıcı sayısıyla zirvede bulunan platformu 52,15 milyonla Instagram takip etti.

türkiye sosyal medya
Türkiye sosyal medya kullanımı

Listenin üçüncü sırasında geçen yıl Meta’nın çatısı altına giren Facebook yer alıyor. Ülkemizde 34,40 milyon kullanıcıya sahip platformun hemen ardından 26,56 milyonla pandemi döneminde kullanıcı sayısını büyük ölçüde artıran TikTok geliyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen beşinci sosyal medya uygulaması Facebook Messenger. Toplamda 16,80 milyon kullanıcıya sahip platformu 16,10 milyonla son dönemde Elon Musk sayesinde sıklıkla gündeme gelen Twitter takip ediyor. Snapchat ve LinkedIn ise sırasıyla 12,90 ve 12 milyonla en çok kullanılan diğer sosyal medya uygulamaları konumunda.

Türkiye sosyal medya kullanımı

Son olarak raporda ülkemizde sosyal medya kullanımının toplam nüfusun yüzde 80,8’lik kısmına denk geldiğinin altı çizildi. Öte yandan internet kullanımı da Türkiye nüfusun yüzde 82’sine tekabül ediyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz hangi sosyal medya platformunu daha çok kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

https://shiftdelete.net/turkiyede-en-cok-kullanilan-sosyal-medya-platformlari-belli-oldu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir