Twitch’ten YouTube’un elini güçlendirecek hamle!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Twitch’ten YouTube’un elini güçlendirecek hamle!

0

Canlı yayın platformunun sahibi olan Amazon, özellikle YouTube gibi devasa rakiple karşılaştırıldığında, Twitch’ten istediği ölçekte gelir elde edemiyor. Bu durum ise Twitch’in yayıncılarına ödediği komisyonlarda kesinti yapılabileceği anlamına geliyor olabilir.

Bloomberg’un yeni bir raporuna göre Twitch’teki mali gidişat istenildiği seviyede değil. Yayın ortaklarına ödenen paradan kesinti yapılma fikrinin yanı sıra, popüler hesaplar da masaya yatırılmış durumda. Şirket kazançlarını artırmak için popüler hesaplar ile daha büyük iş birliğine karşılık daha az ödeme yapmayı düşünüyor.

Twitch yayıncı ödemelerine devasa kesintiler geliyor

Bloomberg’in haberine göre Twitch için yeni ödeme dönemi başlıyor. Göz önünde bulundurulan seçenekler arasında, üst düzey yayıncıların aboneliklerden aldığı ödemeyi yüzde 70’ten yüzde 50’ye düşürmek boy gösteriyor. Twitch ayrıca farklı oranlar ve gereksinimlere sahip çeşitli ortaklık katmanları da sunabilir.

Yayıncıları daha fazla reklam paylaşmaya teşvik edecek Twitch, yine de yayıncıların farklı platformlara kaçmasını istemiyor. Saatlik olarak yayınlanacak 2 dakikalık reklamlara 100 dolar ödeyebileceği ifade edilen platformun reklam politikası tamamen değişecek gibi görünüyor.

Rapor, aboneliklerdeki gelir kesintinin sadece en iyi yayıncılar için değil, tüm yayıncılarda uygulanabileceği söylüyor. Ancak şirketin, yayıncılara yönelik bu darbeyi yumuşatmak için kısıtlamaları kaldırabileceği ve YouTube gibi platformlarda da yayın yapmasına izin vereceği iddia edildi.

Kaynaklar yine de bu planların kesinleşmediğini, ancak uygulanma potansiyeline sahip olan kesintilerden bazılarının yaz döneminden itibaren yürürlüğe girebileceğini vurguladı.

Canlı yayın üreticisi olarak sürekli gelir elde etmek zor, ancak yayıncılar üzerinden daha fazla para kazanmak isteyen Twitch ile çalışmak daha da zor gibi görünüyor. Yine de şirketin kesinti iddiaları hakkında yorum yapmayı reddettiğini belirtelim.

Peki siz Twitch yayıncılarının gelirleri için yaşanacak bu kesintiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

https://shiftdelete.net/twitch-yayincilari-kesinti

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir