Weibo’dan tepki çeken hareket: Kullanıcıları ifşa edecek
 1. Anasayfa
 2. Haber

Weibo’dan tepki çeken hareket: Kullanıcıları ifşa edecek

0

Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Weibo, platformdaki kötü niyetli davranışlarla mücadele etmek amacıyla kullanıcıların konum bilgilerini herkese açık yayınlayacağını duyurdu. Aylık 570 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan sosyal medya şirketi, yeni kararıyla birlikte “mahremiyet ihlali” tartışmalarını başlattı.

Perşembe gününden itibaren yapılan güncelleme sonrası istisnasız her Weibo kullanıcısının IP adresi, profil sayfasında ve yazdığı yorumlarda yer alacak. Yapılan açıklamaya göre şirket, Çin’deki kullanıcıların yaşadığı şehir veya ilçeye varana kadar gösterecek. Çin dışındakilerin ise yalnızca bulundukları ülke gözükecek.

Weibo yeni politikasını mecburi kılıyor

Weibo, “kullanıcılarımızın hak ve menfaatlerini daha fazla korumak ve deneyimlerini iyileştirmek için yeni özellikleri devreye sokuyoruz” açıklamasıyla, söz konusu kararı tamamen kullanıcılarını korumak için aldığını söyledi.

“Bölgesel IP adresini görüntüleme kapatılabilir mi?” sorusuna da cevap veren şirket; bu özelliğin kötü niyetli paylaşımları azaltmak ve içeriğin gerçekliğini ve şeffaflığını ortaya koymak amacıyla tasarlandığını ifade ederek sonradan devre dışı bırakılamayacağını belirtti. Bu açıklama Weibo kullanıcılarını ikiye böldü.

Bir kişi, COVID-19 salgınının hala devam ettiği bu dönemde virüsle alakalı yalan yanlış bilgilerin internette kol gezdiğini belirterek Weibo’nun kararını desteklediğini ifade etti. Diğer yandan bazı kullanıcılar, IP bazlı konum bilgisinin zorunlu olarak profillerinde gösterilecek olmasını gizlilik ve mahremiyet ihlali şeklinde değerlendirdi.

Weibo, Eylül 2021’de BTS ve Blackpink gibi Koreli müzik gruplarına ait 21’den fazla fan hesabını askıya almıştı. Şirketin bu hareketi BTS ve Blackpink hayranlarının tepkisini çekerken; platform tarafından yapılan açıklamada K-Pop grubu hesaplarının “akıl dışı yıldız takip etme davranışını” engellemek için kapatıldığı belirtilmişti.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/weibo-kullanicilari-ifsa-edecek

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir