Wikipedia kripto paralara dur dedi!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Wikipedia kripto paralara dur dedi!

0

Wikipedia 2014 yılından bu yana kripto paraları kabul ediyordu. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, bugüne kadar Bitcoin, Ether, Dogecoin, Litecoin ve USDC gibi sabit coinler de olmak üzere diğer popüler kripto para birimleri ile bağış almaya açıktı. Geçtiğimiz aylarda ise bu konu tartışmaya açıldı.

Wikimedia tartışma sayfasında, kripto eleştirmenleri Wikipedia‘ya kripto bağışlarıyla ilgili görüşlerini dile getirdiler. Çoğu eleştirmen, Wikipedia’nın çevresel kaygılar nedeniyle kripto bağışlarını kabul etmeyi bırakması gerektiğini savundu. Yapılan anket de topluluğun kripto paralar ile yapılan bağışlara karşı olduğunu ortaya koydu. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak Wikipedia da son kararını açıkladı.

Wikipedia kripto para bağışlarını kabul etmeyecek!

1 Mayıs 2021 Pazar günü, kâr amacı gütmeyen Wikimedia Foundation, artık kripto para bağışlarını kabul etmeyeceğini açıkladı. Karar, Wikipedia topluluğunun aldığı kripto kabul etmeyi durdurma talebinin ardından gelen üç aylık bir tartışma döneminden sonra verilmiş oldu.

Kuruluştan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Wikimedia Vakfı, kripto para biriminin bağış aracı olarak doğrudan kabulünü durdurmaya karar verdi. Gönüllülerimizden ve bağışçı topluluklarımızdan gelen taleplere dayanarak kripto para birimini doğrudan kabul etmeye 2014 yılında başladık. Bu kararı aynı topluluklardan gelen son geri bildirimlere dayanarak veriyoruz.

Wikimedia ayrıca organizasyonun kripto para bağışları toplamak için kullandığı kripto ödeme hizmeti sağlayıcısı Bitpay hesabını kapatacağını da açıkladı. Kripto paralar, geçtiğimiz yıl Wikipedia’nın toplam bağış hacminin yalnızca küçük bir kısmını oluşturdu.

Bu durum Wikimedia Vakfı‘nın kripto para bağışlarını kabul etmeyi bırakma kararını biraz daha kolaylaştırmış görünüyor. Geçtiğimiz mali yılda Wikipedia’nın toplam gelirinin yalnızca 10 binde 8’ini oluşturan 130.000 dolar değerinde kripto para bağışı yapıldığı açıklanmıştı.

Tüm bunlara rağmen Wikimedia Vakfı, kripto paralar ile ilgili durumu izlemeye devam edeceğini belirtti. Kuruluş, gelecek için kripto paralara tamamen kapıyı kapatmış değil. Peki siz Wikipedia’nın bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/wikipedia-kripto-paralara-dur-dedi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir