1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Uzmanlar uyardı! Windows 10 iki yıl içinde ‘felakete’ yol açacak

Uzmanlar uyardı! Windows 10 iki yıl içinde ‘felakete’ yol açacak
Uzmanlar uyardı! Windows 10 iki yıl içinde ‘felakete’ yol açacak
0

Windows 10 desteği 2025’in Ekim ayında sona erecek. Bu tarihten sonra Microsoft’un sadece Windows 11’e yöneleceği biliniyor. Ancak analistler, desteğin iki yıl içinde sona ermesinin, elektronik atıklarda büyük artışa yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Windows 10 yüzünden 240 milyon çöp mü olacak?

Canalys tarafından hazırlanan bir rapora göre şu anda Windows 10 çalıştıran 240 milyon kadar bilgisayar bulunuyor. Windows 11 işletim sisteminin gereksinimlerini karşılamayan bu bilgisayarlar, resmi olarak desteklenmediği için e-atık haline gelecek.

Windows 11'in can sıkan sorunlarına bir yenisi eklendi!

Windows 11’in yıllardır yaşadığı temel sorun, diğer sistemlere kıyasla daha güçlü bir donanıma ihtiyaç duyması. Belirli işlemci nesillerinde çalışan Windows 11, ayrıca birçok eski bilgisayarda bulunmayan TPM 2.0 güvenlik özelliğine ihtiyaç duyuyor. Bu durum, Windows 10 kullanan bilgisayarların Windows 11’e yükseltimesini zorluyor.

Desteğin sona ermesi, Microsoft tarafından güvenlik güncellemeleri ve hata düzeltmeleri paylaşılmayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte popüler uygulamalar için de resmi desteğin sonlanması bekleniyor. Bu yüzden eski bilgisayarları kullanmak, işletmeler ve kullanıcılar için zor olacak.

Raporlara göre 240 milyon bilgisayarın çöplüklere gitmesi olası görünüyor. Bu konuda karşılaştırma yapmak isteyen Canalys, bu bilgisayarların üst üste konulması halinde Dünya’dan Ay’a kadar uzanacağını dile getirdi.

windows yapay zeka nasil calisacak

Microsoft, Windows 10 için abonelik tabanlı genişletilmiş destek sunacak. Ancak çoğu işletme ve kullanıcının bu desteği tercih etmeyeceği düşünülüyor. Bu durum kısa vadede bilgisayar satışlarını artıracak, ancak e-atıkta büyük bir artışa neden olacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/windows-10-destegi-bitiyor

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir